Czy z tytułu sprzedaży spółdzielczego-własnościowego lokalu mieszkalnego, przed upływem pięciu (...)

Czy z tytułu sprzedaży spółdzielczego-własnościowego lokalu mieszkalnego, przed upływem pięciu lat od jego nabycia, osoba niepełnosprawna powinna odprowadzić 10% zryczałtowany podatek dochodowy oraz czy pieniądze uzyskane ze sprzedaży można wydatkować na remont mieszkania, w którym osoba niepełnosprawna mieszka, jest zameldowana ale mieszkanie jest własnością rodziny.

W odpowiedzi na Pana pismo z dnia 06.08.2004 r., wyjaśniam, że według unormowania zawartego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.), źródłem przychodu, jest odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, jeżeli jest ono dokonywane w ściśle określonym terminie tj. przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie. W myśl art. 19 ust. 1 w/w ustawy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych, w warunkach określonych powyżej jest jej wartość rynkowa wyrażona w cenie określonej w umowie pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.

Porady prawne

Z przepisu zaś art. 28 ust. 2 cytowanego powyżej aktu prawnego, wynika, że podatek od przychodu ze sprzedaży ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu. Podatek ten płatny jest bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Zasada ta nie ma zastosowania do podatników, którzy w tym samym terminie złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą, w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) w/w ustawy o podatku dochodowym, tj.1/ na nabycie na terytorium RP budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanym z tym budynkiem lub lokalem,- na nabycie na terytorium RP spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,- na nabycie na terytorium RP gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,- na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium RP,- na rozbudowę, nadbudowę przebudowę lub adaptację - na cele mieszkaniowe-własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium RP, 2/ na spłatę kredytu lub pożyczki a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w pkt 1, w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej mających siedzibę na terytorium RP, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Ze złożonego pisma w dniu 06.08.2004 r. wynika, że w dniu 15.04.2004 r. stał się Pan właścicielem spółdzielczego własnościowego lokalu mieszkalnego w Warszawie oraz dokonał jego sprzedaży w dniu 19.07.2004 r., czyli sprzedaż nastąpiła przed upływem 5 lat od nabycia. Następnie zamieszkał Pan i zameldował się w mieszkaniu u rodziny, które to mieszkanie zamierza Pan remontować.Jak wynika z powyższego nie posiada Pan własnego budynku mieszkalnego ani lokalu mieszkalnego, z tego też powodu nie ma zastosowania przepis art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) zwalniający uzyskany przychód ze sprzedaży wydatkowany na remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.Słowo 'własnego' oznacza, że zwolnienie przedmiotowe odnosi się tylko do tych podatników, którzy dokonali remontu lub modernizacji własnego lokalu mieszkalnego /wyrok NSA z dnia 23.09.1999r. nr SA/Sz 1470/98/.Stosownie do art. 21 ust. 16 w/w ustawy o podatku dochodowym przez własny budynek, lokal lub pomieszczenie, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a), rozumie się budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub do którego podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takim prawie.Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje zwolnienia osoby niepełnosprawnej z tytułu uzyskanego przez nią przychodu ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych przed upływem 5 lat od dnia nabycia. Zwolnienie uzyskanego przychodu ze sprzedaży może nastąpić wyłącznie poprzez wydatkowanie na cele zawarte w/w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) w/w ustawy o podatku dochodowym. Wobec powyższego uzyskany przez Pana przychód ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego podlega opodatkowaniu zgodnie z w/w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b). Podatek od tego przychodu ustala się w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Stosownie do art. 28 ust. 2 podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia. W terminie płatności podatku Pan jest obowiązany złożyć deklarację w/g ustalonego wzoru PIT-23 zgodnie z art. 28 ust. 4 w/w ustawy o podatku dochodowym.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika