Dyrektor Gimnazjum zwraca się z prośbą o interpretację art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z dnia 26 lipca (...)

Dyrektor Gimnazjum zwraca się z prośbą o interpretację art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczacego zwolnienia przedmiotowego wolnego od podatku ?świadczeń przyznawanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem....? Na podstwie art. 70a ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. ? Karta nauczyciela (jedn.tekst Dz.U. Nr 118 poz. 1112 z 2003 r. z późn. zm.) szkoła otrzymuje środki budżetowe na dofinansowanie opłat ponoszonych przez nauczycieli na dokształcanie i doskonalenie zawodowe. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania szkoły dyrektor planuje ustawiczny rozwój zawodowy nauczycieli. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych odbywa się w formach wewnątrzszkolnych i zewnątrzszkolnych, jak: studia, studia podyplomowe, kursy kwalifikacyjne i doskonalące, warsztaty metodyczne, seminaria, szkolenia. W nawiązaniu do cytowanego art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i art. 70a ust. 3 ? Karta Nauczyciela proszę o wyjaśnienie dotyczące: 1.Skierowania przez dyrektora szkoły nauczyciela na kształcenie zgodnie z potrzebami wynikającymi z projektu organizacji szkoły. 2.Nauczyciel sam podejmuje dokształcanie w celu doskonalenia swoich umiejętności. W obu przypadkach nauczyciel ponosi wysokie koszty kształcenia, które szkoła częściowo pokrywa w ramach posiadanego budżetu. 3.Szkolenia Rady Pedagogicznej przeprowadzane przez instytucje, np. Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, na terenie szkoły. Koszty szkolenia pokrywa w całości szkoła. W roku 2004 maksymalna kwota dla jednego nauczyciela wynosi 750 zł.

W odpowiedzi na pismo w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie zastosowania zwolnień przedmiotowych w podatku dochodowym od osób fizycznych, stosownie do postanowień art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie informuję :

Stosownie do postanowień art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn. tekst Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.), wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszących kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.
Zatem w sytuacji, gdy dofinansowanie do form podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, przyznano zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. Nr 103, poz. 472 z późn. zm.), to korzysta ono ze zwolnienia od podatku ? na podstawie w/w przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ? z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.
Zgodnie z zapisem § 1 ust. 1 powołanego wyżej rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, przepisy rozporządzenia stosuje się do osób podnoszących kwalifikacje zawodowe i wykształcenie ogólne, zakładów pracy oraz organizatorów oświaty dorosłych prowadzących działalność w formach szkolnych i pozaszkolnych.Z brzmienia § 1 ust. 2 pkt 2 tego rozporządzenia, przepisów rozporządzenia, z zastrzeżeniem ust. 3, nie stosuje się m.in. do nauczycieli i nauczycieli akademickich w zakresie uregulowanym odrębnymi przepisami.

Porady prawne

Z przedstawionego stanu faktycznego dołączonego do przedmiotowego zapytania wynika, że cyt.?w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania szkoły dyrektor planuje ustawiczny rozwój zawodowy nauczycieli. Podnoszenie kwalifikacji nauczycieli odbywa się w formach wewnątrzszkolnych i zewnątrzszkolnych, jak: studia, studia podyplomowe, kursy kwalifikacyjne i doskonalące, warsztaty metodyczne, seminaria, szkolenia?.
Szkoła otrzymuje środki budżetowe na dofinansowanie opłat ponoszonych przez nauczycieli na dokształcanie i doskonalenie zawodowe. W przedmiotowej sprawie zastosowanie ma Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie sposobu podziału środków na wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli pomiędzy budżety poszczególnych wojewodów, formy doskonalenia zawodowego dofinansowywanych ze środków wyodrębnionych w budżetach organów prowadzących szkoły, wojewodów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz szczegółowych kryteriów i trybu przyznania tych środków. Środki na wspieranie na obszarze województwa doskonalenia zawodowego nauczycieli, o których mowa w art. 70a ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela dzieli się pomiędzy budżety poszczególnych województw według kryteriów zawartych w tej ustawie.
W związku ze zmianami do powołanej powyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzonymi ustawą z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz. 1956) od dnia 1 stycznia 2004 roku skreślony został pkt 86 zawarty w ustępie pierwszym artykułu 21, na podstawie którego zwolnione były dodatki mieszkaniowe oraz jednorazowe zasiłki na zagospodarowanie, wypłacone nauczycielom na podstawie Karty Nauczyciela, oraz dopłaty do czesnego dla studiującego nauczyciela finansowane ze środków budżetowych.

Zdaniem organu podatkowego środki finansowe na dofinansowanie opłat ponoszonych na doskonalenie zawodowe nauczycieli i na studia dla nauczycieli pochodzące ze środków budżetowych zgodnie z ustawą z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (jedn. tekst Dz.U. z 2003 r. Nr 118 poz. 1112 z późn. zm.) nie będą korzystać z przedmiotowego zwolnienia zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 90 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż warunki korzystania z przedmiotowego zwolnienia nie zostały spełnione.
Wobec powyższego omawiane dofinansowanie stanowić będzie dla pracownika przychód ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych, w rozumieniu art. 12 ust. 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od którego płatnik ma obowiązek pobrać zaliczkę na podatek dochodowy według zasad określonych w art. 32 tej ustawy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika