W związku z zamiarem zakupu działki przeznaczonej pod wybudowanie domu jednorodzinnego na własny cel (...)

W związku z zamiarem zakupu działki przeznaczonej pod wybudowanie domu jednorodzinnego na własny cel mieszkaniowy zwracam się z prośbą o odpowiedź na następujące wątpliwości: Zamierzam zakupić działkę w Ś., która zgodnie z aktualnym planem zagospodarowania przestrzennego Urzędu Miasta przeznaczona jest pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną (dołączam zaświadczenie Urzędu Miasta), natomiast w księdze wieczystej dla tej działki w punkcie ?Sposób korzystania ? istnieje wpis ? grunt orny i sad ? . Sprzedający jest właścicielem tej działki od ok. 20 lat. Na zakup tej działki chcę przeznaczyć środki pieniężne, które wycofałem z Kasy Mieszkaniowej w Banku. Czy zakup tej działki nie jest sprzeczny z warunkami oszczędzania w Kasie Mieszkaniowej ? czy zostanie on uznany jako wydatkowany na własne cele mieszkaniowe .

W zakresie zapytania dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych informuję:
zachowanie wykorzystanych w okresie systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej odliczeń podatkowych, związanych z oszczędzaniem w tej kasie, związane jest z dochowaniem przez podatnika wszystkich warunków wynikajacych z art. 27a ust. 13 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2001 roku.
Zachowanie prawa do wykorzystanych odliczeń związnych z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej wymaga od podatnika, aby do końca roku, w którym po okresie systematycznego oszczędzania wycofane oszczędności z tej kasy, przeznaczyć je na ściśle określone cele mieszkaniowe, o których mowa w ustawie z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz.U. z 1995 r. Nr 133 poz. 654 z późn.zm.).

Porady prawne

Zgodnie z art. 8 ust. 1 powołanej powyżej ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego przez zawarcie umowy o kredyt kontraktowy osoba fizyczna zobowiązuje się do systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej przez czas oznaczony, a bank prowadzący kasę mieszkaniową ? do przechowywania oszczędności i udzielania po upływie tego okresu, z zstrzeżeniem art. 12 i 13, długoterminowego kredytu na cele mieszkaniowe.
Zgodnie z art. 8 ust. 2 tej ustawy celami mieszkaniowymi, o których mowa w ust. 1, są, służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy:
1) nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
2) uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
3) remont domu albo lokalu, o którym mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
4) spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,5) nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że środki pieniężne wycofane z Kasy Mieszkaniowej w Banku X zamierza Pan przeznaczyć na zakup działki Z w Ś. Działka ta zgodnie z aktualnym planem zagospodarowania przestrzennego Urzędu Miasta przeznaczona jest pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną (potwierdza to zaświadczenie Urzędu Miasta z dnia 12.05.2004 r.
Mimo, że w księdze wieczystej dla tej działki w punkcie ?sposób korzystania? istnieje wpis ?grunt orny i sad? (sprzedający jak Pan nadmienia w zapytaniu jest właścicielem tej działki od ok. 20 lat) decydującym będzie jaki statut będzie przedmiotowa działka posiadać w momoncie zakupu przez Pana tej działki.
Z kolei decyzja z dnia 12.06.1995 roku wydaną przez Urząd Miejski w Ś. zatwiedziła geodezyjny projekt podziału nieruchomości stanowiącej działkę nr Y o powierzchni 0,500 ha posiadającą urządzoną KW w taki sposób: m.in. działka nr Z o pow. 0,568 ha z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną .
Zgodnie z art. 4 pkt 3a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. 2000 r. Nr 46 poz. 543) pod pojęciem działki budowlanej należy rozumieć nieruchomośc gruntową lub działkę gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej spełniają wymogi realizacji obiektów budowlanych wynikające z odrębnych przepisów i aktów prawa miejscowego.

Zdaniem organu podatkowego jeżeli z aktu notarialnego sporządzonego na okoliczność kupna przez Pana przedmiotowej działki będzie wynikać, że nabywa Pan działkę budowlaną lub jej część pod budowę budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma sie znajdować lokal mieszkalny to zakup tej działki za środki pieniążne, które wycofał Pan z Kasy Mieszkaniowej będzie zgodny z celem mieszkaniowym służącym zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika