1. Jaką datę należy przyjąć jako początek okresu, w którym należy wydatkować oszczędności (...)

1. Jaką datę należy przyjąć jako początek okresu, w którym należy wydatkować oszczędności wycofane z kasy mieszkaniowej po zakończeniu okresu oszczędzania i w jakim terminie należy je wydatkować, aby nie utracić prawa donabytej ulgi?
2. Jak należy dokumentować fakt przeznaczenia oszczędności wycofanych z kasy mieszkaniowej na określone cele mieszkaniowe?

W odpowiedzi na zapytanie z dnia 22.03.2004 r. (data wpływu 25.03.2004 r.), uzupełnione pismem z dnia 5.04.2004 r., na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy informuje o zakresie stosowania przepisów podatkowych w przedstawionym stanie faktycznym:

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2001 r., podatnik ma prawo skorzystania z ulgi polegającej na odliczeniu od podatku 30 % wydatków z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach, tj. według zasad określonych w ustawie z dnia 26.10.1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.).

Porady prawne

Ustawą z dnia 21.11.2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) została zlikwidowana tzw. duża ulga mieszkaniowa (w tym omawiane odliczenie), z zachowaniem tzw. praw nabytych. W przypadku omawianej ulgi prawa nabyte reguluje art. 4 ust. 3 powołanej wyżej nowelizacji. Z przepisu wynika, że prawo do odliczania wydatków na kontynuację oszczędzania przysługuje na zasadach, jakie obowiązywały w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych do końca 2001 r. w związku z dokonaniem dalszych wpłat na kontynuację systematycznego oszczędzania na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową ponoszonych od dnia 1.01.2002 r. do upływu określonego przed dniem 1.01.2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Aby nie utracić prawa do nabytej ulgi kwoty wycofane z kasy mieszkaniowej należy przeznaczyć na cele systematycznego oszczędzania, w nieprzekraczalnym terminie do końca roku podatkowego, w którym nastąpiło wycofanie oszczędności po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania. Rokiem podatkowym w podatku dochodowym od osób fizycznych jest rok kalendarzowy. Katalog celów mieszkaniowych, na które podatnik może przeznaczyć systematycznie gromadzone w kasie mieszkaniowej oszczędności określony jest w art. 8 ust. 2 powołanej wyżej ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z którymi celami mieszkaniowymi są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy:

  1. nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
  2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,
  3. remont domu albo lokalu, o którym mowa wyżej, z wyjątkiem bieżącej konserwacji,
  4. spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1 ? 3,
  5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Wystarczy zatem, aby podatnik, który uprzednio skorzystał z odliczenia wydatków poniesionych na systematyczne gromadzenie w kasie mieszkaniowej oszczędności, wydatkował wycofane oszczędności na którykolwiek z ww.

celów, aby nie powstał obowiązek doliczenia do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym nastąpiły te okoliczności, kwot uprzednio odliczonych z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej. Na uwagę zasługuje fakt, że powyższy katalog celów nie pokrywa się w całości z wydatkami na własne cele mieszkaniowe podatnika, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2001 r., podlegających odliczeniu od podatku dochodowego. Zatem jeżeli cele mieszkaniowe, na które zostaną wydatkowane oszczędności zgromadzone na rachunku oszczędnościowo-kredytowym są jednocześnie celami wymienionymi w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to kwotę limitu przysługującego odliczenia od podatku należy pomniejszyć o kwotę odliczoną z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej.

Z zapisów § 14 i § 30 umowy z bankiem o kredyt kontraktowy wynika, iż w celu wypłaty środków zgromadzonych na rachunku konieczne jest złożenie dyspozycji wycofania oszczędności po zakończeniu okresu oszczędzania. Jak wskazuje zapis § 30 ust. 2, wypłata tych środków z rachunku osobistego wraz z naliczonymi odsetkami w pewnych przypadkach następuje niezwłocznie.

Odpowiadając na zapytanie, Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że za początek okresu, w którym należy wydatkować oszczędności wycofane z kasy mieszkaniowej przyjąć należy datę realizacji dyspozycji wycofania oszczędności po zakończeniu okresu oszczędzania, a wydatkować je należy do końca roku podatkowego, w którym zostały one wycofane. Odpowiadając na kolejne pytanie, Naczelnik Urzędu Skarbowego potwierdza Pani stanowisko i informuje, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzują, jak należy udokumentować przeznaczenie oszczędności wycofanych z kasy mieszkaniowej na określone cele mieszkaniowe. Tym samym w tej sprawie należy przyjąć każdy dokument potwierdzający poniesienie wydatków na ww. cele, w tym fakturę, rachunek, dowód wpłaty lub akt notarialny.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika