Pytanie w zakresie zwolnienia od podatku dochodowego zasiłku na zagospodarowanie . Stanfaktyczny: żołnierzowi (...)

Pytanie w zakresie zwolnienia od podatku dochodowego zasiłku na zagospodarowanie . Stanfaktyczny: żołnierzowi , z którym po raz pierwszy zawarto kontrakt na pełnienie służby stałej . wypłacono zasiłek na zagosodarowanie na podstawie art.82 ustawy z dnia 11 września 2003 roku o służbie żołnierzy zawodowych ( Dz.U. Nr 179, poz.1750 ) . Art.82 ust.1 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych stanowi , że żołnierzowi zawodowemu , z którym po raz pierwszy zawarto kontrakt na pełnienie służby stałej lub kontrakt na pełnienie służby terminowej przez okres nie krótszy niż pięć lat , przysługuje zasiłek na zagospodarowanie po objęciu stanowiska służbowego .Zdaniem Strony zasiłek na zagospodarowanie jest dochodem zwolnionym od podatku .

POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a, art. 216 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst. jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 02.10.2006 r. w sprawie zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego postanawiam:ocenić stanowisko Strony jako nieprawidłowe.

UZASADNIENIE
Wnioskiem z dnia 02.10.2006 roku zwrócił się Pan o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie zwolnienia od podatku dochodowego zasiłku na zagospodarowanie wypłaconego żołnierzowi , z którym po raz pierwszy zawarto kontrakt na pełnienie służby stałej .

Porady prawne

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika , że wypłacono Panu zasiłek na zagosodarowanie na podstawie art.82 ustawy z dnia 11 września 2003 roku o służbie żołnierzy zawodowych ( Dz.U. Nr 179, poz.1750 ) . Art.82 ust.1 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych stanowi , że żołnierzowi zawodowemu , z którym po raz pierwszy zawarto kontrakt na pełnienie służby stałej lub kontrakt na pełnienie służby terminowej przez okres nie krótszy niż pięć lat , przysługuje zasiłek na zagospodarowanie po objęciu stanowiska służbowego .

Zdaniem Strony zasiłek na zagospodarowanie jest dochodem zwolnionym od podatku .

Kwestię powyżej opisaną regulują przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity Dz.U. Nr 14 poz.176 z późn.zm.) .
Stosownie do art.9 ust.1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody , z wyjątkiem dochodów wymienionych w art.21,52,52a, 53 c oraz dochodów , od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku .

W myśl art. 21 ust.1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane przez pracowników z tytułu zwrotu kosztów przeniesienia służbowego oraz zasiłków na zagospodarowanie i osiedlenie w związku z przeniesieniem służbowym, do wysokości 200 proc. wynagrodzenia należnego za miesiąc , w którym nastąpiło przeniesienie .
Wobec powyższego , aby kwota otrzymanego przez żołnierza zasiłku na zagospodarowanie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania , musi być wypłacona w związku z przeniesieniem służbowym .

Cel zwolnienia nie został w tym przypadku spełniony. W oparciu o przedstawiony przez Pana stan faktyczny w przedmiotowym wniosku, brak jest podstaw prawnych , aby wypłacany zasiłek na zagospodarowanie przysługujacy żołnierzowi po objęciu stanowiska słuzbowego podlegał zwolnieniu przedmiotowemu .
Wypłacony żołnierzowi zasiłek na zagospodarowanie nie jest związany z przeniesieniem służbowym .
Zatem zasiłek ten stanowi przychód ze stosunku służbowego w myśl art.12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlega opodatkowaniu .

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz cytowane przepisy prawa podatkowego , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zamościu stwierdza , że stanowisko Pana w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe .

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.
Zgodnie z art. 14 b §1 i §2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontrloli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14A § 4 w/w ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zamościu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.


Referencje

ZP1/I-4117/I/2/2007, decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika