Czy dotacja na dofinansowanie kosztów uzyskania certyfikatu wyrobu będzie podlegala opodatkowaniu podatkiem (...)

Czy dotacja na dofinansowanie kosztów uzyskania certyfikatu wyrobu będzie podlegala opodatkowaniu podatkiem od towarow i usług?

Podatnik otrzymał z Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej dotację na dofinansowanie kosztów uzyskania certyfikatu wyrobu. Podstawą naliczenia dotacji były faktycznie poniesione wydatki związane z uzyskaniem certyfykatu. Zdaniem podatnika otrzymana dotacja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Organ podatkowy stwierdza, że zgadza się z przedstawionym stanowiskiem, o ile stan faktyczny przedstawiony w piśmie zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

W świetle art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i innadopłata o podobnych charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.
Z brzmienia tego przepisu wynika, iż tylko dotacja stanowiąca bezpośrednie dofinansowanie ceny świadczonej usługi lub dostawy towaru będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W pozostałych przypadkach dotacja nie podlega opodatkowaniu.
Reasumując: jakiekolwiek dofinansowanie stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi stanowi podstawę do opodatkowania podatkiem VAT.
Obrotu w rozumieniu ustawy o VAT (art. 29 ust. 1) nie stanowi dotacja mająca na celu dofinansowanie działalności, nieuzależniona od ilości i wartości świadczonych usług oraz sprzedawanych towarów.

Porady prawne

W związku z powyższym otrzymane środki finansowe na pokrycie kosztów związanych w uzyskaniem certyfikatów, jeżeli nie będą miały bezpośredniego wpływu na cenę i wielkość sprzedawanych usług i towarów nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Równocześnie zaznacza się, iż w zakresie podatku dochodowego tut. organ podatkowy udzieli interpretacji odrębnym postanowieniem.

Równocześnie zaznacza się, że w niniejszym postanowieniu nie poddano ocenie załączników złożonych wraz z wnioskiem a interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego.

Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika