Czy w momencie przekształcenia spółki małżeńskiej w spółkę cywilną podatnik posiada pełne (...)

Czy w momencie przekształcenia spółki małżeńskiej w spółkę cywilną podatnik posiada pełne prawo do skorzystania z ulgi przysługującej przy zakupie kas fiskalnych?

Spółka HANNA STYLE powstała w wyniku przekształcenia spółki małżeńskiej w spółkę cywilną. Kasy fiskalne wykorzystywane do działalności gospodarczej spółki małżeńskiej zostały zlikwidowane pomimo, iż spółka cywilna jest kontynuacją poprzedniej działalności. Spółka cywilna, posiadająca nowy nr NIP zakupiła nowe kasy fiskalne.

Strona zwraca się z zapytaniem czy posiada pełne prawo do skorzystania z ulgi przysługującej przy zakupie kas fiskalnych?

Podatnik stoi na stanowisku, iż skoro jest nowym podmiotem gospodarczym ma pełne prawo do skorzystania z ulgi przysługującej przy zakupie kas fiskalnych.

Porady prawne

Organ podatkowy stwierdza, że nie zgadza się ze stanowiskiem podatnika, o ile stan faktyczny przedstawiony w piśmie jest zgodny ze stanem rzeczywistym.

Zgodnie z art. 93a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:1) przekształcenia innej osoby prawnej,2) przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.Na podstawie art. 93a § 2 pkt 2 cytowanej powyżej ustawy § 1 stosuje się odpowiednio do spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.

Wobec powyższego w przypadku, gdy małżonkowie wnoszą do spółki cywilnej przedsiębiorstwo, to zaistnieje przesłanka do powstania następstwa prawnego (tj. nowo powstała spółka wstąpi we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanego podmiotu). Zawiązanie spółki cywilnej spowoduje jednocześnie obowiązek rejestracji nowego podmiotu powstającego w sferze prawa podatkowego, który stanie się podatnikiem podatku od towarów i usług oraz któremu został nadany przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego nowy numer NIP.

Jak wynika z art. 93a § 1 oraz art. 93a § 2 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa - spółka osobowa powstała w wyniku wniesienia przez osobę fizyczną swojego przedsiębiorstwa jako wkładu na pokrycie udziału w tej spółce - wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby fizycznej. Prawo do sukcesji zawarte w w/w przepisie dotyczy również praw i obowiązków wynikających z przepisów w zakresie podatku od towarów i usług, w tym z art. 111 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) oraz wydanych na jego podstawie przepisów wykonawczych.

W przedmiotowym przypadku, powstała z przekształcenia działalności gospodarczej prowadzonej przez małżeństwo, spółka przejmuje obowiązek ewidencji obrotu i kwot podatku należnego za pośrednictwem kas rejestrujących. Podatnik nie jest zatem podatnikiem rozpoczynającym ewidencję obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas fiskalnych, nie może więc skorzystać z prawa określonego w art. 111 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług. Zgodnie bowiem z tym przepisem podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących na dzień rozpoczęcia (powstania) obowiązku ewidencjonowania w wysokości 50% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej niż 2.

500,00 zł. Sukcesja praw i obowiązków określona w powołanym art. 93a Ordynacji podatkowej powoduje, że mamy do czynienia z działalnością wykonywaną w sposób ciągły. Jednocześnie podatnik w złożonym wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji zaznaczył, iż powstała spółka cywilna jest kontynuacją poprzedniej firmy. Nie może więc być mowy o rozpoczęciu przez nowy podmiot ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas. Konsekwentnie brak jest prawa do ulg z tytułu nabycia, bowiem te obejmują wydatki na nabycie kas zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania) obowiązku ewidencjonowania. Równocześnie, dokonanie odliczenia kwoty wydatkowanej na zakup kasy fiskalnej, na podstawie § 8 pkt 1, następuje pod warunkiem złożenia przez podatnika do naczelnika właściwego urzędu skarbowego, przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania, pisemnego zgłoszenia, o którym mowa w § 6 pkt 1, o liczbie kas rejestrujących i miejscu ich używania, które podatnik zamierza stosować do ewidencjonowania.

Wobec powyższego spółka przejmując obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas fiskalnych nie mogła dokonać ponownego zgłoszenia o liczbie kas rejestrujących i miejscu ich używania, które podatnik zamierza stosować do ewidencjonowania, a co za tym idzie nie może ubiegać się o prawo do odliczenia kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej na dzień rozpoczęcia obowiązku ewidencjonowania w wysokości 50% jej ceny zakupu, nie więcej niż 2,500,00 zł.

Interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego.Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej wydania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika