Czy można wybrać dla świadczenia usług taksówkowych opodatkowanie w formie ryczałtu 3%, a dla transportu (...)

Czy można wybrać dla świadczenia usług taksówkowych opodatkowanie w formie ryczałtu 3%, a dla transportu bagażowego stawkę22% i w tym zakresie dokonać zgłoszenia na jednym druku VAT-R i składać jedną deklarację VAT-7 czy dwie tj.deklarację VAT-12 i VAT-7?

Strona jako osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w zakresie przewozu taksówką osobową oraz transportu bagażowego samochodem o ładowności 1,0 tony. Od 1 stycznia 2006 r. Strona stanie sie płatnikiem podatku VAT i ma zamiar wybrać opodatkowanie w formie ryczałtu według stawki 3%. dla usług taksówki osobowej oraz opodatkowanie według 22 % stawki podatku VAT dla usług transportu bagażowego. W powyższym stanie faktycznym podatnik podnosi dwie kwestie:czy prawidłowym jest, że dla świadczenia usług taksówką osobową wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu według stawki 3% podatku VAT, natomiast dla świadczenia usług transportu bagażowego stawkę 22 % podatku VAT?czy prawidłowym jest zgłoszenie powyższych czynności na jednym druku VAT - R, czy też na dwóch osobnych drukach VAT - R oraz w jakim terminie winno być dokonane zgłoszenie? czy prawidłowym jest rozliczanie się w powyższej sytuacji deklaracją VAT - 7, czy też właściwym jest składanie jednocześnie deklaracji VAT - 12 i VAT - 7 Zdaniem podatnika świadczenie usług w zakresie przewozu taksówka osobową i zastosowanie opodatkowania w formie ryczałtu według stawki 3% podatku VAT dopuszcza jednoczesny wybór opodatkowania stawką 22 % podatku VAT dla świadczenia usług transportu bagażowego.

Porady prawne

Organ podatkowy stwierdza , że zgadza się z przedstawionym stanowiskiem, o ile stan faktyczny przedstawiony w piśmie zgodny jest ze stanem rzeczywistym .

W myśl art. 114 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr. 54, poz. 535 ze zm.) podatnik świadczący usługi taksówek osobowych (PKWiU 60.22.11-00.00) może wybrać opodatkowanie tych usług w formie ryczałtu według stawki 3% podatku od towarów i usług, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, w którym będzie stosował ryczałt.Zgodnie z treścią art. 114 ust. 3 ww. ustawy, w zakresie usług taksówek osobowych opodatkowanych w formie ryczałtu podatnik składa, w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, skróconą deklarację podatkową (VAT - 12).

Według art. 96 ust. 1 ww. ustawy, osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu, złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne.

Wyżej wskazany art. 114 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przewiduje szczególną, uproszczoną możliwość rozliczania podatku VAT w formie ryczałtu według stawki 3% przez podatników świadczących usługi taksówek osobowych. Podatnik wybierając taką formę opodatkowania jest pozbawiony prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego w tym zakresie w jakim nabywane towary i usługi wykorzystywane są wyłącznie do świadczenia usług taksówek osobowych opodatkowanych ryczałtowo. Natomiast art. 114 ust. 3 ww. nakłada na podatnika obowiązek składania skróconych deklaracji podatkowych (VAT - 12) w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. Należy podkreślić, iż deklaracja skrócona jest składana niezależnie od deklaracji składanej przez podatnika na zasadach ogólnych (VAT - 7), jeśli prowadzi on jeszcze działalność opodatkowaną na zasadach ogólnych.

Art. 96 ust. 1 ww. ustawy zobowiązuje podatnika do zgłoszenia rejestracyjnego w urzędzie skarbowym przed wykonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT na druku VAT - R. W przypadku wyboru dwóch różnych form opodatkowania wystarczającym jest złożenie jednego druku.

Z przedstawionego przez stronę stanu faktycznego wynika, iż posiada status podatnika podatku od towarów i usług. Biorąc powyższe pod uwagę stwierdza się, iż świadczone przez stronę usługi w ramach transportu bagażowego będą nadal opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22 %, zgodnie z art. 41. ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, natomiast usługi w zakresie przewozu taksówką osobową zgodnie z wyborem strony opodatkowane będą w formie ryczałtu według stawki 3% podatku od towarów i usług.

Interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego . Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej wydania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego .


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika