1) Czy przyjęcie kasowej metody ewidencjonowania zakupów i sprzedaży jest prawidłowe i wystarczające (...)

1) Czy przyjęcie kasowej metody ewidencjonowania zakupów i sprzedaży jest prawidłowe i wystarczające dla realizacji bieżącego obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług?
2) Czy uzyskując przychody z najmu lokali mieszaklanych Spółka zwolniona jest z obowiązku składania miesięcznych deklaracji VAT-7?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jedn. tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 14.10.2005 r. uzupełnionego pismem z dnia 09.12.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika -
- w kwestii przyjęcia metody kasowej ewidencjonowania zakupów i sprzedaży - nie jest prawidłowe,
- w kwestii dotyczącej zwolnienia z obowiązku składania miesięcznych deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług VAT-7 - jest prawidłowe.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny:
Spółka posiada 93,5% udziału we współwłasności kamienicy w K. Administrowaniem tej kamienicy zajmuje się zarządca ustanowiony przez Sąd Rejonowy dla .... Spółka uzyskuje przychody z tytułu najmu lokali mieszkalnych w tej kamienicy i ponosi wydatki związane z utrzymaniem posiadanej nieruchomości. Spółka nie prowadzi rejestrów dla celów VAT. W ramach wykonywanego obowiązku podatkowego spółka sporządza comiesięczne deklaracje podatkowe VAT-7, w których wykazuje sprzedaż zwolnioną od podatku.

Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii:
- Czy przyjęcie kasowej metody ewidencjonowania zakupów i sprzedaży jest prawidłowe i wystarczające dla realizacji bieżącego obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług?
- Czy w opisanej sytuacji spółka jest zwolniona z obowiązku składania miesięcznych deklaracji VAT-7?

Zdaniem Podatnika:
- Przyjęcie metody kasowej ewidencjonowania zakupów i sprzedaży jest prawidłowe i wystarczające dla realizacji bieżącego obowiązku podatkowego.
- Spółka wnosi o zwolnienie z obowiązku składania deklaracji podatkowych VAT-7, gdyż dokonuje wyłącznie sprzedaży zwolnionej od podatku VAT.

Ocena prawna stanowiska Podatnika:
Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, mały podatnik może wybrać metodę rozliczeń polegającą na tym, że obowiązek podatkowy powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności, nie później niż 90 dnia licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2, 5 i 6, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który będzie stosował metodę, zwaną dalej 'metodą kasową'. Uregulowanie należności w części powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.
Stosownie do art. 2 pkt 25 lit. a niniejszej ustawy, przez pojęcie 'mały podatnik' rozumie się podatnika podatku od towarów i usług, u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 800.000 euro.
Z wyborem metody kasowej w zakresie rozliczania podatku od towarów i usług związane są odmienne zasady ewidencjonowania i rozliczania podatku od towarów i usług przez małego podatnika, który dokonał wyboru tej metody. Wybór tej metody oznacza, że obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje bowiem nie na zasadach ogólnych, lecz z dniem uregulowania całości lub części należności przez kontrahenta, nie później niż 90 dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Natomiast prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony od zrealizowanych zakupów zgodnie z art. 86 ust. 16 ustawy można zrealizować w rozliczeniu za kwartał, w którym uregulowana została faktura dokumentujące niniejsze zakupy, przy czym nie wcześniej niż przed dniem otrzymania tej faktury.
Wybór tej metody wymaga uprzedniego pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego kwartał (kalendarzowy), za który podatnik będzie stosował metodę kasową. Stosowanie tej metody będzie możliwe dopiero od początku kwartału (kalendarzowego) następującego po kwartale, w którym dokonano pisemnego zawiadomienia Naczelnika Urzędu Skarbowego.
Opisana wyżej metoda rozliczenia podatku nie ma jednakże zastosowania w przedstawionej sprawie. Realizują Państwo bowiem wyłącznie usługi wynajmu lokali na cele mieszkaniowe, czyli sprzedaż, która na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy jest zwolniona od podatku od towarów i usług.
Podatnicy wykonujący wyłącznie czynności zwolnione od podatku nie są obowiązani do prowadzenie ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy i na podstawie art. 99 ust. 7 ustawy, nie są obowiązani do składania deklaracji podatkowych.
Wykonując czynności wyłącznie zwolnione od podatku nie muszą zatem Państwo występować z wnioskiem o zwolnienie z obowiązku składania deklaracji podatkowych VAT-7. W takiej sytuacji wystarczającym jest dokonanie aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego. Na tej podstawie Naczelnik urzędu skarbowego potwierdza zarejestrowanie podmiotu jako 'podatnika VAT zwolnionego' (art. 96 ust. 4 ustawy).
Nadmienia się przy tym, że w razie dokonania czynności podlegających opodatkowaniu, podatnik obowiązany jest do obliczenia, zadeklarowania i odprowadzenia do urzędu podatkowego należnego podatku od towarów i usług.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika/ płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika