1. Oznaczenie nabywcy i sprzedawcy na fakturze VAT2. Możliwość wystawiania noty korygującej przez (...)

1. Oznaczenie nabywcy i sprzedawcy na fakturze VAT
2. Możliwość wystawiania noty korygującej przez sprzedawcę
3. Stawka podatku VAT dla kapusty i ogórków kwaszonych.

Dotyczy: zapytania z dnia 8.09.2003 r. skierowanego do Urzędu Skarbowego w Miechowie w sprawie oznaczenia nabywcy i sprzedawcy na fakturze VAT, możliwości wystawiania przez sprzedawcę not korygujących oraz w sprawie określenia stawki podatku VAT dla kapusty kwaszoneji kwaszonych ogórków.

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie działając na podstawie art. 14 b § 2 Ordynacji podatkowej wyjaśnia:

W pierwszej części pisma Podatnik pyta o oznaczenie nabywcy i sprzedawcy jakie powinno znaleźć się na fakturze VAT. Treść faktury VAT dokumentującej sprzedaż określa § 35 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.12.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27 poz. 268 ze zm.).

Porady prawne

Zgodnie z tym przepisem faktura powinna zawierać co najmniej:
1) imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,
2) numery identyfikacji podatkowej albo numery tymczasowe sprzedawcy i nabywcy,
3) dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako 'FAKTURA VAT'; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży towarów o charakterze ciągłym,
4) nazwę towaru lub usługi,
5) jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług,
6) cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto),
7) wartość sprzedanych towarów lub wykonanych usług bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto),
8) stawki podatku,
9) sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatkowe i zwolnionych od podatku,
10) kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatkowych,
11) wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatkowych lub zwolnionych od podatku,
12) kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie,
13) czytelne podpisy osób uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktury lub podpisy oraz imiona i nazwiska tych osób.
W związku z powyższym wszystkie przedstawione przez podatnika w piśmie pieczątki zawierają dane wymienione w punktach 1 i 2.

W dalszej części pisma Podatnik pyta o możliwość wystawiania not korygujących. Zasady wystawiania not korygujących określa § 43 w/w rozporządzenia. Należy podkreślić, że notę korygującą wystawia nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 35 ust. 1 pkt 5-12 w/w rozporządzenia. Zgodnie z postanowieniem § 41 i § 42 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.12.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27 poz. 268 ze zm.), podatnik-sprzedawca wystawia fakturę korygującą zawierającą dane wykazane w fakturze pierwotnej stwierdzającej dokonanie czynności opodatkowanej. Przepisy te wskazują jakie elementy musi zawierać faktura korygująca. Uwzględniając obowiązujące przepisy dotyczące wystawiania faktur korygujących Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie zauważa, że nie określają one bezwzględnego wymogu wystawiania jednej faktury korygującej do jednej faktury pierwotnej. Zatem jeżeli Podatnik na fakturze korygującej zmieści wszystkie informacje dotyczące poszczególnych faktur pierwotnych to nie ma przeszkód do wystawienia jednej faktury korygującej do kilku faktur pierwotnych.

W końcowej części pisma Podatnik pyta o stawkę podatku VAT na kapustę kwaszoną i ogórki kwaszone. Ustawa o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym posługuje się symbolami statystycznymi PKWiU. Stawki podatku związane są właśnie z tymi symbolami. Jeżeli podatnik ma wątpliwości dotyczące klasyfikacji statystycznych właściwych dla danego wyrobu lub świadczonej usługi powinien zwrócić się do właściwego Urzędu Statystycznego o wydanie opinii interpretacyjnej. Dopiero po ustaleniu właściwego symbolu PKWiU na podstawie przepisów ustawy o VAT można prawidłowo określić stawkę podatku. W załączniku nr 3 do w/w ustawy wymienione są towary i usługi, których sprzedaż lub świadczenie jest objęte stawką podatku w wysokości 7%. Pod pozycją 55 tego załącznika wymienione są owoce i warzywa przetworzone i zakonserwowane - z wyłączeniem odpadów powstałych przy produkcji rolnej oraz odpadów powstałych w placówkach żywienia zbiorowego (PKWiU ex 15.3). Jeżeli Urząd Statystyczny wyda opinię kwalifikującą kwaszoną kapustę i ogórki do grupowania PKWiU 15.3 to przy sprzedaży tych produktów należy stosować stawkę VAT 7%.

Niniejsze wyjaśnienie jest sprostowaniem informacji udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Miechowie z dnia 16.09.2003 r. nr PP/448-78/03 w części dotyczącej możliwości wystawiania not korygujących przez sprzedawcę.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika