Jaką stawką podatku VAT opodatkowuje się eksport towarów?

Jaką stawką podatku VAT opodatkowuje się eksport towarów?

Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza w odpowiedzi na pismo z dnia 24 marca 2003 roku (data wpływu do Urzędu - 25 marca 2003 roku) uzupełnione pismem z dnia 10 kwietnia 2003 roku w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia:

Pytanie Podatnika:
Ustalenie i interpretacja stawki VAT dla wyrobu eksportowanego, za którego płatność nastąpi w trzech ratach. Wyrobem tym jest system magnesu do tomografii magnetycznego rezonansu jądrowego. W ramach zawartego kontraktu na budowę tego magnesu wystawione będą 3 faktury cząstkowe na kolejne pakiety komponentów systemu.
Pierwsza faktura wystawiona została kontrahentowi za przekazany mu pakiet dokumentów zawierający: wyniki obliczeń i projekt wstępny.
Druga faktura wystawiona zostanie za pakiet zawierający: wyniki bardziej zaawansowanych obliczeń, projekt końcowy oraz wykonane części, które pozostaną w kraju do montażu.
Trzecia faktura wystawiona zostanie za gotowy magnes wysłany do Kanady. Pan (...) posiada kartę 1A potwierdzającą eksport towaru /pakietu dokumentów zawierających wyniki obliczeń i projekt wstępny.

Porady prawne

Urząd Skarbowy Kraków - Krowodrza wyjaśnia co następuje:

1. Przez eksport towarów zgodnie z art. 4 pkt 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) rozumie się potwierdzony przez graniczny urząd celny wywóz towarów z polskiego obszaru celnego w wykonaniu czynności określonych w art. 2 ust. 1 i 3. Zgodnie z przepisem art. 2 ust. 1 powołanej wyżej ustawy opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W oparciu o art. 18 ust. 4 ww. ustawy w eksporcie towarów stawkę podatku 0% stosuje się pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza państwową granicę Rzeczpospolitej Polskiej.

Z wymienionych wyżej przepisów wynika, że warunkiem stosowania stawki 0% w eksporcie towarów jest nie tylko posiadanie dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza granicę RP, ale przede wszystkim dokonanie eksportu towarów w wykonaniu sprzedaży tego towaru.
Tymczasem zarówno z zapytania Podatnika, jak i załączonej do tego zapytania umowy wynika, że przedmiotem sprzedaży jest system magnesu do tomografii magnetycznego rezonansu jądrowego.
Wobec powyższego faktura częściowa, wystawiona w związku z wysyłaniem (na co Podatnik posiada dowód w postaci karty 1A) za granicę RP dokumentacji dotyczącej tego systemu nie dokumentuje sprzedaży towaru.Obowiązek podatkowy w omawianym zakresie powstanie w momencie sprzedaży systemu magnesu do tomografii magnetycznego rezonansu jądrowego, w stosunku do całej wartości zawartego kontraktu. Wtedy też przy zachowaniu warunków wynikających z przytoczonych wyżej przepisów (art. 18 ust. 4) Podatnik będzie miał prawo do zastosowania do tej sprzedażystawki 0%.

2. Wyjaśnia się ponadto, że zgodnie z przepisem art. 6 ust. 8 i 8a powołanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi pobrano co najmniej połowę ceny (przedpłata, zaliczka, zadatek, rata), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przyjęcia zapłaty, z zastrzeżeniem ust. 7b, ust. 8b pkt 2-4, 7 i 9-13 oraz ust. 8c i 8d. Przepis ust. 8 stosuje się również w przypadku eksportu towarów, jeżeli:
1) wywóz towarów nastąpi w ciągu sześciu miesięcy od dnia otrzymania zaliczki,
2) eksporter przedstawi w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe kwoty zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 21 ust. 2.

Z powyższego wynika, że przy spełnieniu wymienionych wyżej warunków, Podatnik będzie mógł opodatkować według stawki 0% otrzymaną z zagranicy zaliczkę związaną z eksportem towarów.
Jeżeli warunki te nie mogą zostać spełnione - obowiązek podatkowy powstaje dopiero z chwilą dokonania eksportu towaru (MRI) do całości kwoty wynikającej z kontraktu - zgodnie z wyjaśnieniami przedstawionymi w pkt 1 niniejszego pisma.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika