W jakiej wysokości przysługuje kwota zwrotu różnicy podatku od towarów i usług w sytuacji, gdy (...)

W jakiej wysokości przysługuje kwota zwrotu różnicy podatku od towarów i usług w sytuacji, gdy przed dniem złożenia deklaracji VAT-7 podatnik w całości uregulował należności za wszystkie faktury zakupu wykazane w przedmiotowej deklaracji VAT-7?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Nowa Huta, w odpowiedzi na pismo - zapytanie Spółki z dnia 29.10.2003 r. (data wpływu 03.11.2003 r., uzupełnione w dniu 05.11.2003 r.), działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, iż:

Zgodnie z art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podatnikom dokonującym sprzedaży towarów opodatkowanych w całości lub części, stawką niższą niż określona w art. 18 ust. 1, przysługuje prawo do zwrotu z urzędu skarbowego różnicy podatku, o której mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 2a i 4.

Porady prawne

Kwota zwrotu, o której mowa powyżej - stosownie do art. 21 ust. 2a ww. ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - nie może być wyższa od kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur, z których należności zostały w całości uregulowane, oraz z dokumentów celnych, jeżeli podatek z nich wynikający został zapłacony.

W przedmiotowym piśmie przedstawiano sytuację, w której przed dniem złożenia deklaracji Spółka uregulowała w całości należności za wszystkie faktury zakupu wykazane w przedmiotowej deklaracji, w tym uregulowała również faktury zakupu składające się na kwotę z przeniesienia z poprzedniego miesiąca rozliczeniowego.

W świetle powyższego - przy zachowaniu ograniczenia wynikającego z art. 21 ust. 4 ww. ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - stanowisko Spółki przedstawione w przedmiotowym piśmie (tabela wersja I) jest prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika