Stan faktyczny: I. Zgodnie z § 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 (...)

Stan faktyczny:
I.
Zgodnie z § 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97/2004) kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote wg wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnikobowiązany jest do jej wystawienia. W przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony iogłoszony. Bieżący kurs średni NBP na dany dzień ogłaszany jest w tym dniu ale dopiero około godziny 1100 -1200 co bardzo utrudnia i dezorganizuje pracę uniemożliwiając wystawianie fakturprzed tą godziną.
Zapytanie:
Czy mając powyższe względy na uwadze można stosować bieżący kurs średni NBP z dnia poprzedniego?
Stan faktyczny:
II.
Art. 42 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług określa rodzaje dowodów daj ących podatnikowi prawo do zastosowania 0% stawki podatku V AT w WDT (Wewnątrzwspólnotowej Dostawie Towarów). Dowodami tymi są następujące dokumentyjeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem WDT do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.
Zapytanie:
1. Czy muszą to być 4 odrębne dokumenty potwierdzające WDT, czy też wymagane przez ustawę o podatku od towarów i usług elementy (4) mogą być zebrane np. na dwóch dokumentach.
2. Czy dokument potwierdzający przyjęcie towaru przez nabywcę może być przesłany przez kontrahenta faxem, e-mai lem itp. czy musi to być tylko i wyłącznie oryginalny dokument?
3. W przypadku zastosowania warunków dostawy FCA wynikającej z międzynarodowego prawa handlowego transport organizuje odbiorca, list przewozowy (CMR) podpisuje kierowca w imieniu przewoźnika (pole 23). W polu 24 brak podpisu odbiorcy towaru na terytorium kraju unijnego.
W sytuacji gdy towar jest wysyłany drogą morską, konosament podpisuje kapitan statku. . Na konosamencie brak podpisu odbiorcy towaru na terytorium kraju unijnego.Czy w sytuacji braku potwierdzenia odbioru towaru przez kontrahenta na liście przewozowym (konosamencie) można prz)'jąć inne dowody wynikające z art. 42 ust. 11pkt 1,2 i 3 w/w ustawy jako potwierdzające dokonanie WDT z prawem do 0% stawki VAT?
4. Czy potwierdzenie odbioru towaru przez kontrahenta na terytorium innego kraju unijnego na liście przewozowym jest wystarczającym dokumentem potwierdzającym WDT łącznie z kopią faktury i specyfikacją poszczególnych sztuk ładunku ale bezdokumentu potwierdzającego odbiór towaru przez kontrahenta. ? Dublowanie dokumentów spotyka się z ostrym sprzeciwem ze strony naszych kontrahentów.
5. Czy dopuszczalne jest posiadanie zbiorczego potwierdzenia odbioru towaru przez tego samego kontrahenta ale w odniesieniu do kilku wysyłek (faktur) np. z danego tygodnia?
Zapytanie:
III.
W związku ze z wejściem w życie od dnia l maja 2004 ustawy z dnia 27 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 54/2004) prosimy o potwierdzenie stawek VAT obowiązujących od dnia l maja na nasze produkty.

Ad.1 Zgodnie z § 8 w związku z § 2 uchwały Nr 51/2002 Zarządu Narodowego Banku Polskiego z dnia 23.09.2002r. w sprawie sposobu wyliczenia i ogłoszenia bieżących kursów walut obcych ( Dz. Urzęd. NBP Nr.14 poz.39 z późn zm. ) bieżące kursy średnie walut wymienialnych: euro -EUR , dolar amerykański -USD,dolar australijski -AUD,dolar Hong-Kong -HKD,dolar kanadyjski -CAD,forint - HUF, frank szwajcarski-CHF,funt cypryjski-CYP,funt szterling-GBP,hrywna-UAH,,jen-JPY,korona-EEK,korona czeska-CZK,korona duńska - DKK, korona norweska -NOK,korona słowacka -SKK,korona szwedzka-SEK,lit litewski-LTL,lir maltański- MTL,łat-LVL,rand-ZAR,rubel-RUB,tolar-SIT i jednostka rozrachunkowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego ( SDR) -XDR wyliczane są na godzinę 11i ogłaszane w dniu wyliczenia w serwisach informacyjnych : Reuters,Telerate.Bloomberg,telegazecie TVP1na stronie internetowej NBP i w oddziałach NBP.

Porady prawne

Kursy walut obcych wymienialnych nie wymienionych powyżej liczone są co środę i ogłaszane w dniu ich wyliczenia na stronie internetowej NBP i w oddziałach NBP.

Zgodnie z § 37 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr.97 poz.970 ) waluty obce przelicza się na złote według bieżącego kursu średniego waluty obcej wyliczonego i ogłoszonego przez NBP na dzień wystawienia faktury. W praktyce będzie to kurs ogłoszony w dniu wystawienia faktury w sposób opisany powyżej.

Natomiast kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony stosuje się w przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty nie został wyliczony i ogłoszony ( § 37 ust.2 cytowanego rozporządzenia ).

Ad.2 Zgodnie z art.42 ust.1 pkt.2 ustawy o podatku od towarów i usług wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0 % ,pod warunkiem że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy , o którym mowa w art. 99 posiada w swojej dokumentacji dowody , że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju Dowodami o których mowa w ust.1 pkt.2 są następujące dokumenty , jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju :
1. dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika ( spedytora ) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju , z których jednoznacznie wynika , że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju- w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi ( spedytorowi )
2. kopia faktury dostawy
3. specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku
4. dokument potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Zgodnie z art.42 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku gdy dokumenty o których mowa w ust.3 nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju towarów , dowodami o których mowa w ust.

1 pkt.2 mogą być również inne dokumenty wskazujące , że nastąpiła dostawa wewnątrzwspólnotowa ,w szczególności :
1. korespondencja handlowa z nabywcą , w tym jego zamówienie
2. dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu
3. dokument potwierdzający zapłatę za towar, z wyjatkiem przypadków gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie w takim przypadku inny dokument stwierdzający wygaśniecie zobowiązania.

W przedmiocie zapytania Strony istotnym jest zapis art.42 ust.12 ustawy o podatku od towarów i usług który stanowi jednoznacznie :jeżeli warunek o którym mowa w ust.1 pkt.2 art.42 ustawy nie został spełniony przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres podatnik wykazuje tę dostawę w ewidencji o której mowa w art.109 ust.3 jako dostawę na terytorium kraju.

Art.42 ust.13 natomiast stanowi : otrzymanie przez podatnika dowodu , o którym mowa w ust. 1 pkt.2 w terminie późniejszym niż określony w ust.12 upoważnia podatnika do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej oraz informacji podsumuwującej , o której mowa w art. 100 ust.1 w której wykazał dostawę towarów.

Stanowisko Strony w kontekście art.42 ustawy o podatku od towarów i usług z punktu widzenia art 13 ustawy o podatku od towarów i usług byłoby zasadne , gdyż wystarczającym byłoby udowodnienie , że towar opuścił terytorium Polski ( nastąpił jego wywóz ) i znalazł się na terytorium kraju nabywcy co jest już wystarczającym warunkiem zaistnienia wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w rozumieniu art 13 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednakże połączenie tego warunku z zasadniczo miesięcznym terminem do uzyskania dowodów wywozu towaru z Polski i dostarczenia go nabywcy przy nie spełnieniu warunków udowodnienia przesłanek do stosowania stawki 0% nakazuje opodatkować transakcję jako krajową ( z późniejszą możliwością korekty ).

Ad.3 Stosownie do art. 146 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr. 54 poz.535 ) stawkę w wysokości 3 % w odniesieniu do czynności , o których mowa w art. 5 ,których przedmiotem są towary i usługi wymienione w załączniku Nr 6 do ustawy , z wyłączeniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i eksportu towarów - stosuje się jedynie do dnia 30.04.2008r. Wynika z tego , że załącznik Nr 6 ma charakter jedynie przejściowy.W okresie zatem od 01.05.2004r. do 30.04.2008r. jeżeli te same towary i usługi określono w załączniku Nr 3 jako opodatkowane stawką 7 % oraz w załączniku Nr 6 jako opodatkowane stawką 3 % - podlegają one opodatkowaniu stawką 3 % , gdyż zapisy załącznika Nr 6 mają w tym okresie czasu pierwszeństwo przed postanowieniami załącznika Nr 3 .
W zapytaniu Strona wnosi o potwierdzenie stosowania stawek VAT na produkty- zestawienie niżej :
1. sól potasowa-chlorek potasu - PKWiU 24.15.50-30.20 - stawka VAT 3%,br>2. fosforan jednowapniowy - PKWiU 24.13.32-50.31 -stawka VAT 22 %
3. mocznik nawozowy - 24.15.30-13.10 - stawka VAT 3 %
4. saletra amonowa nawozowa - 24.15.30-30.10 - stawka VAT 3 %
5. siarczan amonu - 24.15.30 - 23.10 - stawka VAT 3 %
6. roztwór saletrzano-mocznikowy - 24.15.30-80.20 - stawka VAT 3
W załączniku Nr. 6 do ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług wyszczególniono:poz.52 ex 24.15.30 nawozy azotowe,mineralne lub chemiczne , z wyłączeniem amidów kwasu alifatycznych i ich pochodnych , związków azotu oraz cyjanamidu wapniowego ( azotniaku technicznego )poz.54 ex 24.15.50 nawozy potasowe , mineralne lub chemiczne z wyłaczeniem chlorku potasowego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika