Gdzie będzie miejsce świadczenia usług pośrednictwa w świadczeniu usług hotelarskich ?

Gdzie będzie miejsce świadczenia usług pośrednictwa w świadczeniu usług hotelarskich ?

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie po zapoznaniu się z postanowieniem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z dnia 22.08.2005 r., nr DP3/443-31/05/AK/58967 w sprawie interpretacji dotyczącej zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r., nr 8, poz. 60 ze zm.) zmienia z urzędu przedmiotowe postanowienie.

UZASADNIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa wnioskiem z dnia 08.07.2005 r. (wpływ do Urzędu Skarbowego - w dniu 11.07.2005 r.) Spółka zwróciła się do Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej informacji w sprawie ustalenia prawidłowego miejsca świadczenia i sposobu opodatkowania usług pośrednictwa świadczonych przez podmiot mający siedzibę na terytorium Wspólnoty i polegających na umożliwieniu dokonywania rezerwacji pokoi w hotelach Spółki za pomocą portalu internetowego.
Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka ...... prowadzi działalność polegającą na świadczeniu usług hotelarskich na terenie kraju. Przy sprzedaży swoich usług Spółka korzysta z usług świadczonych przez podmiot zagraniczny mający siedzibę poza granicami kraju, na terytorium Wspólnoty. Usługa pośrednictwa polega na umożliwieniu dokonania rezerwacji pokoi w hotelach Spółki na terytorium Polski. Do realizacji usługi pośrednictwa wykorzystywany jest portal internetowy, tzw. 'system on-line'.
W ocenie Spółki miejscem świadczenia usług pośrednictwa jest kraj siedziby podmiotu wykonującego usługę. Wobec powyższego usługi te nie są opodatkowane podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju, więc nie zachodzi konieczność rozliczenia podatku VAT przez usługobiorcę.
Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w drodze postanowienia z dnia 22.08.2005 r. udzielił interpretacji, zgodnie z którą potwierdza stanowisko Spółki.
Urząd powołuje się na ogólną zasadę zawartą w art. 27 ust 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, iż miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - stale miejsce zamieszkania.
Ustawodawca od powyższej zasady określił wyjątki. Zasada ogólna ma jednak zastosowanie wtedy, gdy nie jest możliwe określenie miejsca świadczenia usług na podstawie regulacji szczegółowych. Urząd uznał, iż w przypadku usług pośrednictwa w sprzedaży usług hotelarskich ma zastosowanie zasada ogólna wyrażona przepisem art. 27 ust 1 ustawy o VAT. Wobec powyższego za rozliczenie usługi odpowiedzialny jest podmiot świadczący usługę, a nabywca usługi nie będzie miał obowiązku rozliczenia się na terytorium kraju.
Po zapoznaniu się z aktami sprawy Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza:
W art. 27 ust 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) ustawodawca podaje podstawową zasadę określania miejsca świadczenia usługi. Co do zasady usługi opodatkowane są w kraju usługodawcy, chyba że ze względu na ich specyficzny charakter ustawodawca objął je szczegółowymi regulacjami. Wśród usług, dla których miejsce świadczenia ustalone zostało odrębnie, wymienić można właśnie usługi wykonywane przez pośredników.
Zgodnie z art. 28 ust 5 pkt. 2 lit. b ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym od 01.

Porady prawne
06.2005 r., ustawodawca postanowił, że w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rachunek osób trzecich, związanych bezpośrednio z usługami innymi niż wymienione w pkt 1 i 2 lit. a oraz art. 27 ust 3 - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce świadczenia usług, z którymi usługi te są związane - z zastrzeżeniem ust 6. Jednocześnie art. 28 ust 6 cyt. wyżej ustawy stanowi, iż w przypadku, gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust 5 ma miejsce świadczona usługa, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.
W przedmiotowym przypadku usługi pośrednictwa są związane z usługą hotelową. Miejscem świadczenia usług hotelowych jest terytorium kraju w myśl art. 27 ust 1 ustawy o VAT. Jako iż usługi pośrednictwa w sprzedaży usług hotelarskich są związane z usługą hotelową, to zgodnie z art. 28 ust 5 pkt. 2 lit. b ustawy o VAT, miejscem ich świadczenia jest terytorium RP. Z uwagi na powyższe rozliczenie w/w usług winno być dokonane przez Spółkę jako 'import' usług - zgodnie z postanowieniami art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.
Dokonana przez organ I instancji ocena prawna przedstawionego we wniosku stanu faktycznego - narusza postanowienia art. 27 ust. 1 w związku z art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. b ustawy o VAT.

Z w/wymienionych względów, kierując się postanowieniami art. 14b § 5 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, Dyrektor Izby Skarbowej orzekł jak w sentencji.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę; traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Od niniejszej decyzji służy odwołanie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie. Odwołanie wnosi się w terminie 14 od dnia doręczenia decyzji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika