Czy prawo do odliczenia podatku VAT z Faktur RR przysługuje z chwilą zapłaty na rachunek bankowy tylko (...)

Czy prawo do odliczenia podatku VAT z Faktur RR przysługuje z chwilą zapłaty na rachunek bankowy tylko rolnika ryczałtowego, czy także na rzecz innej osoby niż sprzedawca produktów rolnych, która przejęła zobowiązania tego rolnika ?


Zgodnie z art. 116 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnik zarejestrowany jako czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy.

Faktura dokumentująca nabycie produktów rolnych powinna być oznaczona jako faktura VAT RR i zawierać dane wynikające z art. 116 ust. 2 cyt. ustawy o podatku VAT.

Porady prawne

Ponadto faktura VAT RR powinna zawierać m.in. oświadczenie dostawcy produktów rolnych w brzmieniu: ?Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.?

W myśl cyt. wyżej art. 116 ust. 6 pkt 1, 2, 3 ust. 7-9 ww. ustawy, zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, w rozliczeniu za miesiąc, w którym dokonano zapłaty, pod warunkiem że:

  1. nabycie produktów rolnych jest związane z dostawą opodatkowaną
  2. zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14 dnia, licząc od dnia zakupu, z wyjątkiem przypadku, gdy rolnik zawarł umowę z podmiotem nabywającym produkty rolne określającą dłuższy termin płatności
  3. w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty, o której mowa pkt 2, zostaną podane numer i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie produktów rolnych.

Warunek, o którym mowa w ust. 6 pkt 2, dotyczy tej części zapłaty, która stanowi różnicę między kwotą należności za dostarczone produkty rolne a kwotą należności za towary i usługi dostarczone rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę tych produktów rolnych.

Za datę dokonania zapłaty uważa się datę wydania dyspozycji bankowej przekazania środków finansowych na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego, jeżeli dyspozycja ta została zrealizowana.

Przez należności za towary i usługi dostarczane rolnikowi ryczałtowemu, o których mowa w ust. 8 rozumie się również potrącenia z tytułu spłat rat pożyczek i zaliczek udzielanych rolnikowi ryczałtowemu dostarczającemu produkty rolne, dokonane przez podatnika nabywającego te produkty, pod warunkiem że:

  1. zaliczka została przekazana na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego a na fakturze potwierdzającej zakup produktów rolnych podano dane identyfikacyjne dokumentu potwierdzającego dokonanie tej wpłaty:
  2. raty i pożyczki wynikają z umów zawartych w formie pisemnej.

Z cyt. wyżej przepisów wynika, iż odzyskanie kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku przez wystawcę faktury VAT RR odbywa się poprzez powiększenie u niego podatku naliczonego obniżającego podatek należny wynikający z wystawionych przez niego faktur dokumentujących jego sprzedaż. Zwiększenie to następuje w rozliczeniu deklaracji za okres, w którym dokonano zapłaty rolnikowi ryczałtowemu należności z tejże faktury VAT RR a nie w rozliczeniu za okres wystawienia tej faktury.

Jeżeli zatem nabywca produktów rolnych spełnia powyższe warunki, wówczas ma prawo do odliczenia podatku VAT z faktur RR.

Tut. organ podatkowy nadmienia, iż uregulowania w powyższym zakresie zawarte były art. 33b ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 30.04.2004 r.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika