Czy sprzedaż samochodu po jego wykupie po zakończeniu leasingu, korzysta z zapisu §8 ust. 1 pkt 5 (...)

Czy sprzedaż samochodu po jego wykupie po zakończeniu leasingu, korzysta z zapisu §8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT, który zwalnia od podatku również dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86, ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43, ust. 2 pkt 2 ustawy?

Na podstawie art. 14a , ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa / tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku , Nr 8 , poz. 60 ze zmianami/ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18 października 2005 roku / data wpływu 18 października 2005/ E.-S. S.C

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży samochodu osobowego uznaje stanowisko podatnika

za nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 18 października 2005 roku Firma złożyła do tut. organu podatkowego wniosek o udzielenie interpretacji w zakresie podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona w dniu 01.08.2005r. dokonała w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zakupu samochodu ciężarowego FIAT PUNTO VAN POS **** od F. L. Polska. Samochód ten był eksploatowany w firmie w ramach leasingu operacyjnego Nr FFP ********** z dnia **.**.2002r. Ponieważ samochód ten nie spełniał w dniu zakupu warunku zawartego w art.. 86, ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług w wersji obowiązującej do 21 sierpnia 2005r. (tzw. Wzór Lisaka), firma dokonała 50% odliczenia VAT z tytułu zakupu tego pojazdu. Samochód ten został wprowadzony na ewidencję środków trwałych. Wartość zgodnie z fakturą zakupu wynosiła netto: 2.257,38zł. VAT 496,62zł.

W dniu 14.10.2005r. strona dokonała sprzedaży tego samochodu wykazując VAT w stawce 22%, gdyż uważała, że zwolnienie zawarte w §8 ust. 1, pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT jej nie dotyczy. Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy:

    1) sprzedaż samochodu po jego wykupie po zakończeniu leasingu, korzysta z zapisu §8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT, który zwalnia od podatku również dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86, ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43, ust. 2 pkt 2 ustawy?
    2) jeżeli w/w sprzedaż korzystała ze zwolnienia na podstawie zapisu §8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT, to czy mieliśmy prawo do odliczenia 50% VAT przy zakupie w/w samochodu?

Stanowisko podatnika:

    Ad 1) Uważamy, że zwolnienia zawartego w przepisach § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT nie można rozciągnąć na zaistniałą w naszym przypadku sytuację. Zwolnienie to dotyczy bowiem dostawy samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86, ust.

    3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43, ust. 2 pkt 2 ustawy. Używaliśmy co prawda w/w pojazd od 13.08.2002r. do 01.08.2005r. jako podmiot leasingujący pojazd, jednak przepis art. 43 ust 2 pkt 2 ustawy nie jest jasno sprecyzowany i mamy wątpliwości, w jaki sposób przeprowadzić dowód, że pojazd był przez nas używany i czy taki dowód zostanie przez organy skarbowe przyjęty.
    Ad 2) Jeśli okazałoby się, że nasze stanowisko jest niesłuszne i dostawa w/w samochodu korzysta ze zwolnienia z VAT, to uważamy, że nie mielibyśmy prawa odliczenia 50% podatku VAT naliczonego przy zakupie, gdyż nabycie pojazdu byłoby związane ze sprzedażą zwolnioną z VAT.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny dotyczący prawa do zastosowania przepisów § 8 ust 1 pkt 5, oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wlkp. stwierdza co następuje:

W przypadku dostawy samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przy nabyciu których przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy można zastosować zwolnienie od podatku od towarów i usług, o którym mowa w § 8 ust. 1 pkt. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 97 poz. 970 ze zm./ jeśli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt. 2 ustawy o VAT. Przez towary używane zgodnie z art. 43 ust.2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług rozumie się pozostałe towary z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Według przedstawionego przez stronę stanu faktycznego samochód był eksploatowany / używany/ od 13.08.2002r do 01.08.2005r w ramach leasingu operacyjnego , a następnie po zakończeniu leasingu wykupiony i używany do dnia sprzedaży tj. 14.10.2005r.Leasing operacyjny jest umową polegającą na tym ,że leasingobiorca w sposób czasowy używa towar stanowiący własność leasingodawcy , a podstawową formą wynagrodzenia za powyższą usługę jest czynsz /rata/. Opcja wykupu samochodu będącego przedmiotem umowy leasingu operacyjnego jest zawarta w ogólnych warunkach umowy leasingowej i stanowi wyłącznie propozycję leasingodawcy, z której leasingobiorca może skorzystać dopiero po zakończeniu właściwej umowy. Wykup przedmiotu leasingu nie stanowi istoty umowy leasingu operacyjnego. Oznacza to, że po zakończeniu właściwej umowy leasingu leasingobiorca ma jedynie możliwość, a nie obowiązek nabycia przedmiotu umowy leasingu.

W związku z powyższym, przyjąć należy, że w sytuacji opisanej wyżej, wykup przedmiotu leasingu jest odrębną czynnością nie związaną z samą umową leasingu. W definicji towaru używanego ustawodawca mówi o okresie używania przez podatnika a nie o formie własności. Dlatego też zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wlkp. do okresu używania przez podatnika wlicza się także okres eksploatacji przedmiotowego samochodu w ramach leasingu operacyjnego.

W związku z powyższym przy opisanej powyżej transakcji sprzedaży spółka może traktować powyższy samochód jako towar używany i zastosować zwolnienie z podatku od towarów i usług wynikające z § 8 ust.1 pkt 5 w/w rozporządzenia.

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że w kwestii drugiego pytania dotyczącego prawa odliczenia 50% podatku VAT naliczonego przy zakupie samochodu osobowego będzie wydane odrębne postanowienie.

W świetle powyższego, przedstawione przez Podatnika własne stanowisko w jego indywidualnej sprawie jest nieprawidłowe.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia interpretacji (...).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika