Czy składanie jednocześnie skróconej deklaracji VAT-12 (z tytułu świadczenia usług taksówki osobowej) (...)

Czy składanie jednocześnie skróconej deklaracji VAT-12 (z tytułu świadczenia usług taksówki osobowej) oraz deklaracji VAT-7K (z tytułu prowadzenia działalności handlowej) jest zgodne z obowiązującym prawem podatkowym w zakresie podatku od towarów i usług?
Przedstawiając stan faktyczny Podatnik wskazuje, iż prowadzi działalność gospodarczą, prowadząc sklep spożywczy, a od 2006 roku rozszerzył tę działalność o usługi taksówki osobowej. Podatnik wskazał również, że jest podatnikiem podatku od towarów i usług, który składa kwartalne deklaracje VAT-7K. Od lutego 2006 r. Wnioskodawca wybrał uproszczoną formę opłacania VAT od działalności usług taksówki osobowej (art. 114 ustawy o podatku od towarów i usług). Podatnik pisze, iż obecnie składa deklaracje VAT-7K z działalności handlowej i VAT-12 z usług taksówki osobowej.
W ocenie Podatnika, obowiązująca ustawa o podatku od towarów i usług pozwala na stosowanie opodatkowania usług taksówek osobowych w formie ryczałtu według stawki 3%, po uprzednim zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego i składanie miesięcznych skróconych deklaracji VAT-12 oraz deklaracji VAT-7K z pozostałej działalności.

W wyniku analizy stanu faktycznego przedstawionego w złożonym wniosku oraz mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa wskazano, iż zgodnie z zapisem art. 99 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnicy, o których mowa w art. 15 tej ustawy, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, przy czym zastrzeżono w niektórych przypadkach inne okresy i terminy rozliczeń określone w art. 99 ust. 2-10 oraz w art. 133 ww. ustawy.
Jednocześnie przepis art. 114 ust. 1 tejże ustawy daje możliwość podatnikom świadczącym usługi taksówek osobowych (PKWiU 60.22.11-00.00) wybrać opodatkowanie tych usług w formie ryczałtu ? pod warunkiem uprzedniego pisemnego powiadomienia naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, w którym będzie stosował tę formę rozliczania podatku. Zgodnie z art. 114 ust. 3 ww. ustawy, w zakresie świadczenia usług taksówek osobowych, opodatkowanych w formie ryczałtu podatnik składa w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, skróconą deklaracje podatkową (VAT-12), której wzór został określony rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 19 września 2005 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 185, poz. 1545).
Z omówionych wyżej przepisów wynika, że podatnik świadczący usługi taksówek osobowych, który wybrał ryczałtową formę rozliczania podatku VAT, nie może tego rozliczenia dokonać na innym formularzu niż VAT-12. W pozostałym zakresie jest obowiązany do składania deklaracji podatkowych zgodnie z przepisami zawartymi w art. 99 cyt. wyżej ustawy o podatku od towarów i usług.
Dlatego też, zdaniem tutejszego organu podatkowego w przypadku rozliczania podatku od towarów i usług przez podatnika prowadzącego jednocześnie działalność handlową oraz w zakresie usług taksówek osobowych, opodatkowanych w formie ryczałtu, składanie dwóch deklaracji: VAT-12 i VAT-7K jest zgodne z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług.
W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław Stare Miasto stwierdza, iż stanowisko podatnika zawarte we wniosku z dnia 23.08.2006 r. jest prawidłowe.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika