Spółka świadczy usługi emisji programu lokalnego. Pytanie dotyczy możliwości dokonania korekty (...)

Spółka świadczy usługi emisji programu lokalnego. Pytanie dotyczy możliwości dokonania korekty deklaracji VAT-7 w sytuacji gdy na rzecz jednego z kontrahentów zostały wystawione dwie faktury VAT za emisję programu za m-c maj 2003 r. W dniu 23 maja 2003 r. Spółka wystawiła fakturę, na której błędnie określono nazwę usługi, wpisano: ?emisja programu za m-c marzec 2003? podczas gdy faktura dotyczyła m-ca maja 2003 r. Faktura ta została doręczona kontrahentowi i rozliczona w deklaracji VAT-7. Jednakże w m-cu czerwcu 2003 r. Kontrahent odesłał Spółce przedmiotową fakturę. Następnie w m-cu czerwcu 2003 r. Spółka wystawiła nową fakturę VAT dokumentującą usługę emisji programu lokalnego za m-c maj 2003 r. Wątpliwość Spółki dotyczy miesiąca, w którym należałoby dokonać korekty.

Z opisu zawartego w piśmie Spółki wynika, że świadczona przez nią usługa emisji programu lokalnego jest usługą o charakterze ciągłym, a jej sprzedaż powinna być potwierdzona fakturą VAT.
§ 38 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2002 r. Nr 27 poz. 268 ze zm.) stanowi, że jeżeli, świadczona jest usługa o charakterze ciągłym, to fakturę VAT wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży.
Obowiązek podatkowy z tytułu świadczonych przez Podatnika usług powstaje na zasadach ogólnych, określonych w przepisach art. 6 ust. 1-6 ustawy o VAT. Zasadą jest, że obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług powstaje z chwilą wydania (dostarczenia), przekazania, zamiany, darowizny towaru lub wykonania usługi. Stosownie jednak do art. 6 ust. 4 cyt. ustawy, jeżeli sprzedaż powinna być potwierdzona fakturą to obowiązek podatkowy powstaje wówczas z chwilą wystawienia faktury (nie później jednak niż 7 dni od dnia wydania towaru lub wykonania usługi).
W dniu 23 maja 2003 r. Spółka wystawiła fakturę dotyczącą emisji programu za miesiąc maj 2003 (faktura została doręczona usługobiorcy i rozliczona w deklaracji VAT-7), oznacza to, że obowiązek podatkowy powstał w miesiącu maju 2003 r., mimo przedwczesnego wystawienia faktury, bo usługa była w trakcie realizacji i deklaracja za ten miesiąc nie może być skorygowana. Ww. faktura zawierała pomyłkę dot. oznaczenia miesiąca świadczenia usługi, jednakże była to pomyłka natury formalnej, która nie miała wpływu na moment powstania obowiązku podatkowego.
Sposób korygowania tego typu pomyłek reguluje § 43 cyt. rozporządzenia, zgodnie z którym nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą, lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 35 ust. 1 pkt 5-12, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą. Inną metodą korygowania omyłek zawartych w fakturach VAT jest wystawienie przez sprzedawcę faktury korygującej, którą zgodnie z § 42 ust. 1 cyt. rozporządzenia wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.
Biorąc pod uwagę powyższe obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usługi emisji programu lokalnego za m-c maj 2003 r., udokumentowanej f-rą VAT z dnia 23 maja 2003 r. powstał w miesiącu maju 2003 r. Faktu tego nie zmienia odesłanie przedmiotowej faktury wystawcy, usługa bowiem została wykonana w maju 2003 r., przez co brak jest podstaw do korygowania sprzedaży za maj 2003 r.
Ponadto odnosząc się do załączonych do pisma Spółki kserokopii faktur VAT 15/2003 i 21/2003 oraz pisma FE 3488/2003 Naczelnik Urzędu wyjaśnia:
W trybie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej Naczelnik Urzędu ma obowiązek udzielenia odpowiedzi o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego jedynie w oparciu o pisemne zapytanie podatnika. W ramach tego postępowania Naczelnik Urzędu nie może dokonywać oceny dokumentów źródłowych przekazywanych przez Podatnika przy okazji kierowania tego zapytania. Weryfikacja dokumentów źródłowych zarezerwowana jest dla postępowania kontrolnego, w ramach którego możliwe jest dokonanie pełnej, oceny wszystkich dokumentów posiadanych przez podatnika oraz ich zweryfikowanie. W związku z powyższym Naczelnik tut. Urzędu zwraca Podatnikowi ww. dokumenty.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika