Czy odliczeniu podlega podatek naliczony zawarty w fakturach VAT wystawionych w związku z bieżącą (...)

Czy odliczeniu podlega podatek naliczony zawarty w fakturach VAT wystawionych w związku z bieżącą eksploatacją używanego w ramach działalności gospodarczej samochodu ciężarowego, zakupionego w ramach leasingu operacyjnego, nie będącego środkiem trwałym w firmie ?

Jak z przedmiotowego pisma wynika, zapytanie dotyczy możliwości odliczania podatku naliczonego zawartego w fakturach VAT wystawionych w związku z bieżącą eksploatacją używanego w ramach działalności gospodarczej samochodu ciężarowego, używanego w ramach leasingu operacyjnego, nie będącego środkiem trwałym w firmie.
W związku z powyższym organ podatkowy informuje, iż zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.) podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną.
Kwotę podatku naliczonego, w myśl art. 19 ust. 2 ustawy, stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 15 ust. 2a w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego.
Ustawodawca w art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów iusług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.) określił przypadki, w których nie stosuje się obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego.
Odliczenie podatku naliczonego zatem nie przysługuje między innymi od nabywanych przez podatnika:
- samochodów osobowych oraz innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg, z wyjątkiem przypadków, gdy odprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie na podstawie umów leasingu tych samochodów stanowi przedmiot działalności podatnika - art. 25 ust. 1 pkt 2 ustawy,
- części składowych zużytych do wytworzenia przez podatnika samochodów, o których mowa w pkt 2, jeżeli samochody te zostały zaliczone przez tego podatnika do środków trwałych - art. 25 ust. 1 pkt 2a ustawy,
- towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego - art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy,
- paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych lub innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg - art. 25 ust. 1 pkt 3a ustawy.
Zatem, jeśli podatek naliczony dotyczy wyżej określonych zakupów, nie podlega on odliczeniu.
W związku z powyższym organ podatkowy zgadza się z opinią, że podatek naliczony związany z bieżącą eksploatacją samochodu używanego do działalności gospodarczej podlega odliczeniu, z zastrzeżeniem, że wydatek ten musi stanowić koszt uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika