Obowiązek rejestracji w podatku od towarów i usług jako podatnik VAT Unii Europejskiej w zakresie (...)

Obowiązek rejestracji w podatku od towarów i usług jako podatnik VAT Unii Europejskiej w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych z wykonywanych usług telekomunikacyjnych polegających na reemitowaniu programów radiofonicznych i telewizyjnych z zagranicy poprzez sieć kablową .

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym o których stanowi art. 14a par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 , poz. 926 ze zm.).

Dnia 1 kwietnia 2004 r. podatnik zwrócił się z pismem do tut. organu podatkowego w sprawie obowiązku rejestracji w podatku od towarów i usług jako podatnik VAT Unii Europejskiej w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych z wykonywanych usług telekomunikacyjnych polegających na reemitowaniu programów radiofonicznych i telewizyjnych z zagranicy poprzez sieć kablową.

Porady prawne

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu , po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdza co następuje:

Podatnicy VAT, którzy na dzień 1 maja 2004 r. będą zarejestrowanymi podatnikami w rozumieniu obecnie obowiązującej ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 11 , poz.50 ze zm.), w zasadzie nie muszą dokonywać jakichkolwiek czynności rejestracyjnych. Wyjątek stanowią jednak podmioty dokonujące obrotu z podmiotami z krajów Wspólnoty Europejskiej. Ci bowiem podatnicy , dla potrzeb rozliczania podatku VAT, od transakcji wewnątrzwspólnotowych powinni przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy bądź pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów złożyć zawiadomienie o tym zamiarze do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Na podstawie tego zawiadomienia podatnicy ci zostaną zarejestrowani jako podatnicy VAT UE. Dopiero taka rejestracja uprawniać ich będzie do posługiwania się rozszerzonym, 'unijnym' numerem rejestracyjnym, tj. numerem NIP poprzedzonym prefiksem PL.

Rejestracji tej podatnicy dokonywać będą w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R, w którym zgłoszą (poprzez zaznaczenie odpowiednich kwadratów w załączniku do tego zgłoszenia oznaczonym symbolem VAT-R/UE), że:
1.będą dokonywać wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub
2.będą dokonywać wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub
3.będą nabywać od podatników z innych państw członkowskich UE:
a) wewnątrzwspólnotowe usługi transportu towarów lub usługi związane z tego rodzaju usługami,
b) niektóre usługi pośrednictwa, jeżeli usługi te stanowiłyby u nich import usług.

Po wejściu w życie przepisów dotyczących rejestracji, podatnicy obecnie zarejestrowani jako podatnicy VAT, którzy wykonują czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług i w zgłoszeniu VAT-R zgłoszą, że będą wykonywać czynności wymienione wyżej w pkt 1)-3), zostaną zarejestrowani jako podatnicy VAT-UE dla potrzeb handlu wewnątrzwspólnotowego. Podatnicy, którzy dostaną potwierdzenie o zarejestrowaniu ich jako podatników VAT-UE (potwierdzenie - druk VAT-5UE), będą obowiązani po 1 maja 2004 r. w transakcjach wewnątrzwspólnotowych posługiwać się numerem identyfikacji podatkowej (NIP), nadanym zgodnie z ustawą z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. nr 142, poz. 702 ze zm.), poprzedzonym kodem 'PL'.

Świadczone przez Pana usługi polegające na reemitowaniu programów nadawanych za pośrednictwem satelity z zagranicy zaliczane do usług telekomunikacyjnych należy uznać za wewnątrzwspólnotowe nabycie usług co w konsekwencji zobowiązuje podatnika , który nabywać będzie wspomniane usługi od podmiotów nie mających siedziby w Polsce, do dokonania zgłoszenia rejestracyjnego VAT-UE oraz do naliczenia i uiszczenia podatku VAT od tej usługi.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika