Czy podatnik sprzedający napoje piwne bez koncesji ma prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego (...)

Czy podatnik sprzedający napoje piwne bez koncesji ma prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach VAT na zakup piwa?

Na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.) podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną.
Zgodnie z ust. 2 i 2a art. 19 ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku:

    - określonego w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług, z uwzględnieniemrabatów określonych w art. 15 ust. 2,
    - wynikająca z dokumentów celnych w przypadku importu, z uwzględnieniem kwotwynikających z decyzji, o których mowa w art. 11b,
    - należnego z tytułu importu usług.

Realizacja prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonegozostała obostrzona wieloma ograniczeniami ustawowymi tj. art. 19 i 25 ustawy orazpozaustawowymi tj. § 48 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r.w sprawie wykonania niektórych przepisów o podatku od towarów i usług oraz o podatkuakcyzowym (Dz. U. Nr 27 poz. 268 ze zm.).
Ustawodawca nie uzależnia natomiast prawa do odliczenia podatku naliczonego odposiadania zezwoleń w zakresach określonych w przepisach odrębnych ustaw.
Biorąc powyższe pod uwagę organ podatkowy zgadza się z opinią podatnika, że przysługuje mu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony dotyczący zakupu piwa.
Należy jednak zauważyć, że zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity Dz. U. Nr 147 z 2002 r. poz. 1231 ze zm.) sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży może być prowadzona tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez wójta, (burmistrza, prezydenta miasta), właściwego ze względu na lokalizację punktu sprzedaży, zwanego 'organem zezwalającym'. Powyższe zezwolenie wydaje się oddzielnie na następujące rodzaje napojów alkoholowych:

    1) do 4,5 % zawartości alkoholu oraz na piwo,
    2) powyżej 4,5 % do 18 % zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa),
    3) powyżej 18 % zawartości alkoholu.

Warunki prowadzenia sprzedaży napojów alkoholowych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży określa art. 18 ust. 7 ww. ustawy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika