Pytanie dotyczy obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży przez Wspólnotę (...)

Pytanie dotyczy obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży przez Wspólnotę Mieszkaniową pomieszczenia (zaadaptowanego na cele mieszkalne strychu) stanowiącego część wspólną nieruchomości.

Na podstawie art. 14a§ 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oławie stwierdza, że stanowisko Wspólnoty Mieszkaniowej przedstawione we wniosku z dnia 27.12.2006 r. (data wpływu do tut. organu 28.12.2006 r.) o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - w indywidualnej sprawie dotyczącej braku obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży pomieszczenia (zaadaptowanego na cele mieszkalne strychu) stanowiącego część wspólną nieruchomości - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28.12.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oławie wpłynął wniosek Wspólnoty Mieszkaniowej w Oławie z dnia 27.12.2006 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie sprzedaży części wspólnej nieruchomości i związanego z tym zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1 następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, że do ogółu współwłaścicieli nieruchomości (stanowiącej budynek mieszkalny wybudowany w 1932 r.) tworzących Wspólnotę Mieszkaniową, wystąpiła osoba z wnioskiem o sprzedaż zaadaptowanej przez nią na cele mieszkaniowe części strychu stanowiącego część wspólną tej nieruchomości. Właściciele wyrazili zgodę na zbycie części wspólnej nieruchomości w przypadającym na poszczególnych właścicieli udziale, przy czym uzyskane ze zbycia kwoty przekazują Wspólnocie Mieszkaniowej na cele związane z gospodarką mieszkaniową. Wartość transakcji została określona na kwotę 35.000,00zł. Wspólnota Mieszkaniowa jako jednostka nie posiadająca osobowości prawnej ani tworzący jej właściciele nie są zarejestrowanymi podatnikami podatku VAT. Ponadto wg wniosku powierniczy zarząd tą nieruchomością prowadzi Powszechna Spółdzielnia Mieszkaniowa.
Wnioskodawca pyta: czy sprzedaż ww. części wspólnej nieruchomości ?będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług ? po stronie zbywców (mieszkańców) lub Wspólnoty Mieszkaniowej (...)??.
Zdaniem Wnioskodawcy wyrażonym w złożonym wniosku: ?przedmiotowa odpłatna dostawa przez każdego z mieszkańców budynku na rzecz osoby adoptującej swojego udziału w części wspólnej we własności pomieszczenia będącego strychem nie będzie podlegać obowiązkowi podatkowemu w podatku od towarów i usług. Podobnie też dla Wspólnoty Mieszkaniowej uzyskującej z tego tytułu środki na cele związane z gospodarką mieszkaniową nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług?.
Wnioskodawca uzasadnia swoje zdanie tym, iż w zakresie przedmiotowej dostawy zarówno Wspólnota Mieszkaniowa jak i poszczególni jej członkowie nie spełniają definicji podatnika wyrażonej w art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług przede wszystkim ze względu na fakt, iż dostawa będzie dokonana jednorazowo i w okolicznościach nie wskazujących na zamiar częstotliwego dokonywania czynności opodatkowanych.
Ponadto wnioskodawca wskazuje, iż ?Wspólnota Mieszkaniowa nie jest stroną transakcji, przekazywany jest jej jedynie uzyskany przez jej członka przychód na cele związane z gospodarką mieszkaniową, co stanowi o tym, że nie dokonuje ona żadnej dostawy towarów w myśl ustawy o podatku VAT, a jest jedynie jej beneficjentem?.

Porady prawne


Dodatkowo wnioskodawca wskazuje na to, że opisywana sprzedaż części wspólnej nieruchomości nie powoduje powstania obowiązku podatkowego z uwagi na:
- zwolnienie przedmiotowe w myśl art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 6 ustawy o VAT ? 75-letni budynek
jako towar używany,
- zwolnienie podmiotowe w myśl art. 113 ust. 1 i 2 ustawy o VAT.
Po przeanalizowaniu stanu faktycznego wynikającego ze złożonego przez Wspólnotę wniosku oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oławie wyjaśnia:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004 r. z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).
W myśl art. 15 ust. 1 powołanej ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Natomiast stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy; działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Należy zauważyć, że zgodnie z treścią art. 6 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903, z późn. zm.) ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Wspólnota Mieszkaniowa w zakresie czynności zarządzania nieruchomością wspólną i pobierania zaliczek od członków wspólnoty z tytułu np. dostawy mediów do poszczególnych lokali nie jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.
Z punktu widzenia przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wspólnota mieszkaniowa jest jednostką organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej mogącą posiadać podmiotowość podatkową, natomiast sprzedaż części wspólnej nieruchomości jest czynnością mieszczącą się w definicji dostawy towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Biorąc pod uwagę powołane przepisy, tutejszy organ podatkowy wyjaśnia, iż czynności wykonywane przez Wspólnotę wykraczające poza zakres obowiązkowego zarządu określonego w ustawie o własności lokali są dostawą towarów lub świadczeniem usług w stosunku do których mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z powyższym sprzedaż części wspólnej nieruchomości jako czynność wykraczająca poza zakres obowiązkowego zarządu należy do kategorii czynności opodatkowanych w rozumieniu art. 5 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wspólnota mieszkaniowa jako jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, posiada podmiotowość podatkową, nie można więc uznać, iż nie jest ona w tym przypadku stroną, a tylko beneficjentem transakcji sprzedaży części wspólnej nieruchomości (strychu).
Należy jednak zauważyć, że aby dostawa lokalu (części budynku) podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi być dokonana przez podatnika podatku od towarów i usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.


Z przywołanych wyżej przepisów wynika, że dostawa strychu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji gdy transakcji tej można przypisać znamiona działalności gospodarczej, tj. zamiar wykonywania jej w sposób częstotliwy, co czyniłoby dostawcę w tym zakresie podatnikiem podatku VAT w rozumieniu art. 15 ustawy.
Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, iż opisana dostawa zagospodarowanego strychu stanowiącego część wspólną nieruchomości ma charakter jednorazowy i nie występują okoliczności wskazujące na zamiar dokonywania podobnych transakcji w sposób częstotliwy. Ze złożonego wniosku nie wynika też, aby Wspólnota dokonywała innych czynności opodatkowanych w rozumieniu art. 5 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług. Wobec powyższego transakcja dokonana w opisanych wyżej okolicznościach jako nie spełniająca warunków do stwierdzenia prowadzenia działalności gospodarczej określonych w art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług nie powoduje powstania u Wspólnoty obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.
Z przedstawionego wniosku wynika, że sprzedawana część wspólna nieruchomości jest współwłasnością członków tworzących wspólnotę mieszkaniową. Wobec postawionego we wniosku pytania odnoszącego się też do poszczególnych członków Wspólnoty wyjaśnić należy, iż w związku z jednorazowym zbyciem przez tych członków udziału w części wspólnej nieruchomości, w przedmiotowej sprawie nie powstaje u nich z tego tytułu obowiązek podatkowy w podatku VAT. Jednorazowe zbycie przez poszczególnych członków Wspólnoty udziału w części wspólnej nie stanowi czynności opodatkowanej w rozumieniu art. 5 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług mającej charakter częstotliwy. W tym zakresie poszczególni członkowie Wspólnoty nie stają się podatnikami podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług.
Jednocześnie należy mieć na względzie, iż w przypadku ewentualnego dokonywania przez Wspólnotę innych czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w okolicznościach wskazujących na zamiar ich wykonywania w sposób częstotliwy (np. wynajem części wspólnej nieruchomości podmiotom spoza Wspólnoty, udostępnianie ścian budynku na reklamy czy sprzedaż następnych pomieszczeń) obrót uzyskany w wyniku tych czynności podlega opodatkowaniu po przekroczeniu kwoty, o której mowa w art. 113 ww. ustawy o podatku od towarów i usług
W związku z powyższym stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie czynność zbycia części wspólnej nieruchomości jako czynność nie dokonywana w warunkach prowadzonej działalności gospodarczej i przez podmiot nie będący podatnikiem podatku od towarów i usług ? nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.
Jednakże podkreślić należy, że w przedmiotowej sprawie brak opodatkowania opisywanej dostawy części wspólnej nieruchomości wynika wyłącznie z faktu, że Wspólnota ta nie dokonuje tej transakcji jako podatnik podatku od towarów i usług w warunkach działalności gospodarczej, a nie dlatego (jak wskazano we wniosku), że jest jedynie ?beneficjentem? a nie stroną transakcji.
W związku z powyższym nie mają już dla sprawy znaczenia podawane przez wnioskodawcę dodatkowe argumenty uzasadniające :
- zwolnienie przedmiotowe w myśl art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 6 ustawy o VAT ? nieruchomość jako towar używany,
- zwolnienie podmiotowe w myśl art. 113 ust. 1 i 2 ustawy o VAT (kwota transakcji mniejsza niż 10.000 EUR),
gdyż decydowałyby one o zwolnieniu od podatku VAT w przypadku dokonywania przedmiotowej transakcji przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą.
Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika