Czy dokonano prawidłowego rozliczenia dokumentów na dzień połączenia Spółek tj. na dzień dokonania (...)

Czy dokonano prawidłowego rozliczenia dokumentów na dzień połączenia Spółek tj. na dzień dokonania wpisu tego faktu do Krajowego Rejestru Sądowego, sporządzając za okres od daty wpisu do daty uzyskania informacji o tym wpisie przez podmiot przejmujący:
- korekty faktur wystawionych w tym okresie przez łączące się spółki (korekty zostaną ujęte w rozliczeniu podatku VAT za luty 2004 r.,
- noty korygujące dla nabywców towarów, którzy otrzymali paragony fiskalne od spółki przejmowanej, w których dokonano zmiany danych sprzedawcy.

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o których stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

W dniu 12.02.2004 r. Spółka z o.o. ?ABC' zwróciła się z zapytaniem do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Opisując sprawę Spółka poinformowała, że w dniu 8.12.2003 r. zostało wydane postanowienie Sądu Rejonowego w Opolu, na mocy którego nastąpiło połączenie spółek handlowych - ?ABC' Sp. z o.o. (spółka przejmująca) ze Spółką z o.o. ?DEF' (spółka przejęta). Wpis do Krajowego Rejestru Sądowego nastąpił również w dniu 8 grudnia 2003 r. Postanowienie Sądu, zaświadczenie o dokonaniu wpisu oraz odpis z KRS-u, według informacji zawartej w piśmie - Spółka ?ABC' otrzymała w dniu 15 grudnia 2003 r., tj. po okresie siedmiu dni od dnia w którym nastąpiło połączenie spółek.

Porady prawne

W okresie od dnia 8.12.2003 r. (data postanowienia sądowego i wpisu do KRS) do dnia 15.12.2003 r. (data wpływu dokumentów rejestrowych do Spółki ?ABC) firmy realizowały transakcje kupna i sprzedaży i wystawiały faktury VAT, a ponadto Spółka ?DEF' realizowała sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej.

Z treści zapytania wynika, że do transakcji udokumentowanych fakturami VAT, które miały miejsce pomiędzy Spółkami w okresie między 08.12.2003 r, a 15.12.2003 r. i zostały ujęte w rozliczeniu podatku za miesiąc grudzień 2003 r., sporządzone zostały korekty faktur, które zostaną ujęte w rozliczeniu podatku VAT za m-c luty 2004 r.

Ponadto w związku z faktem, że Firma ?DEF' prowadziła ewidencję sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej, a spółka ?ABC' takiego obowiązku nie miała (zgłoszenie ewidencji obrotu przy zastosowaniu kas fiskalnych spółka ?ABC' złożyła w urzędzie skarbowym dopiero w miesiącu grudniu 2003 r.), za okres o którym mowa wyżej Spółka ?ABC' wystawiła noty korygujące dla nabywców towarów, którzy otrzymali paragony fiskalne, w których dokonała zmiany danych sprzedawcy. Sprzedaż, którą w ww. okresie dokonała firma ?DEF' przyjęto do ewidencji sprzedaży firmy ?ABC' i podatek z tytułu tej sprzedaży rozliczono w miesiącu grudniu 2003 r.

Zdaniem Spółki dokonano prawidłowego rozliczenia dokumentów na dzień połączenia Spółek, tj. na dzień 8 grudnia 2003 r.

Pismem z dnia 23.04.2004 r., w odpowiedzi na wezwanie tut. organu podatkowego do uzupełnienia zapytania z dnia 12.02.2004 r. Spółka poinformowała, iż ?korekty. faktur wystawionych w okresie od 08 do 15.12.2003 r. dotyczyły tylko sprzedaży towarów firmy 'ABC' do firmy ?DEF'.

Ponadto wyszczególniła faktury sprzedaży dokonanej przez ?ABC' dla firmy ?DEF' oraz faktury korygujące, z których podatek naliczony został odliczony przez Spółkę ?DEF' w miesiącu grudniu 2003 r.

Z przedłożonych kserokopii faktur i faktur korygujących wynika, że w miesiącu grudniu 2003 r. tylko do jednej faktury sprzedaży wystawionej w tym okresie przez ?ABC' dla ?DEF' wystawiono fakturę korygującą.

Tutejszy organ podatkowy po przeanalizowaniu stanu faktycznego w sprawie wyjaśnia, co następuje:

Zasady łączenia spółek kapitałowych regulują przepisy art. 491- 494 Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Przepisy te przewidują dwa rodzaje połączenia spółek - poprzez przejęcie (inkorporację) i zawiązanie nowej spółki. Połączenie - według zapisu art. 493 §1 Ksh - następuje z dniem wpisania połączenia do rejestru właściwego według siedziby, odpowiednio spółki przejmującej albo nowo zawiązanej, co wywołuje skutek wykreślenia spółki przejmowanej, albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki.

Z przesłanego do tut. Urzędu pisma wynika, że postanowieniem Sądu Rejonowego w Opolu z dnia 8.12.2003 r. nastąpiło połączenie - w trybie art. 492 § 1 K.s.h. - Spółki ?DEF' ze Spółką ?ABC', przy czym spółką przejmującą była Spółka z o.o. 'ABC'. Również w dniu 8 grudnia 2003 r. dokonano odpowiedniego wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.

Zgodnie z art. 93 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) osoba prawna zawiązana w wyniku łączenia osób prawnych, osobowych spółek handlowych, osobowych i kapitałowych spółek handlowych - wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Jednocześnie przepis art. 93 § 2 ww. ustawy stanowi, że przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie innej osoby prawnej (osób prawnych) lub osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).

W świetle ww. przepisu ustawy Ordynacja podatkowa tego typu połączenie osób prawnych nie wywołuje żadnych ujemnych skutków na gruncie podatku od towarów i usług, daje również uprawnienia do odliczenia podatku naliczonego dotyczącego przejętej Spółki. Przepisy prawa podatkowego nie przewidują w takiej sytuacji wystawiania faktur, bądź not korygujących.

Z pisma Spółki ?ABC' wynika, że faktury do których wystawiono faktury korygujące, dokumentowały transakcje z samym sobą. Firma ?DEF' już bowiem nie istniała, a w jej prawa i obowiązki wstąpiła firma ?ABC'.

W tej sytuacji, po uzyskaniu informacji, że dokonano stosownej rejestracji o połączeniu Spółek, należało faktury te anulować poprzez przekreślenie zarówno oryginału jaki i kopii faktury VAT z zaznaczeniem ?anulowano' i nie wykazywać ich w deklaracji VAT-7. Skoro jednak faktury te zostały zarejestrowane i wykazane w deklaracji za grudzień 2003 r. to obecna ich korekta winna odnosić się również do tego okresu, a nie do miesiąca lutego 2004 r. Wystawienie faktur korygujących jak dokonała to Spółka ?ABC' nie mieści się bowiem w regulacji przepisów podatkowych , o których mowa w § 41, § 42 i § 43 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika