Zapytanie Podatnika dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży na rzecz Krajowej (...)

Zapytanie Podatnika dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży na rzecz Krajowej Dyrekcji Autostrad gruntu pod budowę obwodnicy autostradowej.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Podatnik jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
W 2000 r. podatnik nabył od Agencji Własności Rolnej grunt wraz z nieruchomością na potrzeby prowadzonej działalności (grunt i nieruchomość stanowi środek trwały). Jednakże w ramach budowanej obwodnicy autostradowej część działki podatnika, obejmującej grunt, będzie zajęta przez Krajową Dyrekcję Autostrad. Przekazanie działki na rzecz Skarbu Państwa nastąpi w formie aktu notarialnego jako umowa sprzedaży a nie w wyniku wszczętego postępowania wywłaszczeniowego i podatnik nie otrzyma z tego tytułu odszkodowania.
Podatnik uważa, że powinien wystawić fakturę na sprzedaż części działki obejmującej grunt i ująć powyższą sprzedaż w rejestrze sprzedaży VAT oraz odprowadzić 22% podatek VAT.
Dokonując oceny prawnej przedstawionego własnego stanowiska Wnioskodawcy w jego indywidualnej sprawie stwierdza się, co następuje:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Towarami w świetle art. 2 pkt 6 ww. ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
W związku z tym sprzedaż gruntów stanowi dostawę towarów i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Z powyższego wynika, iż dla zastosowania zwolnienia z opodatkowania niezbędnym jest m. in. łączne spełnienie dwóch przesłanek, tj. przedmiotem dostawy były towary używane, oraz w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. O ile należy się zgodzić, iż drugi z wymienionych warunków został spełniony, to jednakże przedmiotem dostawy nie są towary używane w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 1 i pkt 2 ustawy, który stanowi, iż przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się
1.budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;
2.pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.
Z powyższego wynika jednoznacznie, iż ustawodawca wyłączył grunty z definicji towarów używanych, co powoduje, iż przedmiotowe zwolnienie nie będzie miało zastosowania w niniejszej sprawie.
Ponadto tut. organ podatkowy informuje, iż w przedstawionym stanie faktycznym nie znajdzie również zastosowania art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, który stanowi, iż zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. O ile bowiem przedmiotowe grunty są terenami niezabudowanymi, to jednak z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż są terenami przeznaczonymi pod zabudowę, ponieważ zgodnie z art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 106 poz. 1126 z późn. zm.) przez budowlę należy rozumieć każdy obiekt budowlany nie będący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: lotniska, drogi, linie kolejowe, mosty, estakady, tunele, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika