Czy otrzymana zaliczka na dotację podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz czy otrzymaną (...)

Czy otrzymana zaliczka na dotację podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz czy otrzymaną dotację w 2003 roku dolicza się do mianownika wzoru obliczania proporcji podatku naliczonego

Działając na podstawie art.14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 , poz. 926 ze zm.) w związku z pismem Jednostki z dnia 26.05.2004 r. (data wpływu do urzędu 31. 05. 2004 r.) uzupełnionego pismem z dnia 08. 06. 2004 r. (data wpływu do urzędu 14. 06. 2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w oparciu o przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach udziela następującejodpowiedzi :

Pismem z dnia 26. 05. 2004 r. (data wpływu do urzędu 31. 05. 2004 r.) Jednostka zwróciła się z zapytaniem czy w świetle ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług otrzymana zaliczka na dotację podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz czy otrzymaną dotacje w 2003 roku dolicza się do mianownika wzoru obliczania proporcji podatku naliczonego.

Porady prawne

Jak wynika z przedstawionego w złożonym zapytaniu stanu faktycznego Wasza Jednostka jest zakładem budżetowym gminy i na podstawie uchwały Rady Miejskiej otrzymuje dotację roczna w wysokości 300.000 zł na wykonanie remontów i prac adaptacyjnych w obiektach komunalnych przekazywaną w ratach do 10-go każdego miesiąca na rachunek bankowy w wysokości 1/12 wymienionej powyżej kwoty. Zdaniem Jednostki otrzymana zaliczka na dotacje nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz nie należy jej doliczać do mianownika wzoru obliczenia proporcji podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 , poz.535) podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja , subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Z regulacji tej wynika , że w sytuacji gdy podatnik w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług otrzymuje od innego podmiotu jakiekolwiek dofinansowanie stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi ,tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny , uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia. Aby jednak tak było , takie dofinansowanie musi być bezpośrednio związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Z przedstawionego natomiast przez Jednostkę stanu faktycznego wynika , że otrzymywana dotacja jest przekazywana ogólnie na pokrycie kosztów działalności Jednostki , a zatem nie jest związana z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług wobec czego w opinii tutejszego organu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Odnośnie drugiego pytania zawartego w piśmie z dnia 26 maja 2004 r. (data wpływu do urzędu 31. 05. 2004 r.) organ wyjaśnia, że zgodnie z art. 90 ust.1-4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 , poz. 535) w stosunku do towarówi usług , które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje ,podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami , w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust.1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust.10. Proporcje , o której mowa w ust.2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności , w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Proporcję , o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy , w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcje tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej. Przepis art. 90 ust. 7 cytowanej powyżej ustawy o podatku od towarów i usług stanowi natomiast ,że do obrotu uzyskanego z czynności , w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego wlicza się kwotę otrzymanych subwencji (dotacji) innych niż określone w art. 29 ust. 1. W sytuacji , o której mowa w tym przepisie chodzi więc o subwencje (dotacje), które są przekazywane podatnikowi ogólnie na pokrycie kosztów działalności , a więc nie mają bezpośredniego związku z konkretnymi dostawami towarów lub świadczeniami. Wobec powyższego zdaniem tutejszego organu podatkowego kwotę otrzymanej dotacji w 2003 r. należy doliczyć do mianownika wzoru obliczenia proporcji , o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika