Czy czynność polegająca na zamianie gruntów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Czy czynność polegająca na zamianie gruntów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Środzie Śląskiej stwierdza, że stanowisko Państwa X, przedstawione we wniosku z dnia 05.10.2006 r., który wpłynął do tut. organu podatkowego w dniu 06.10.2006 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności zamiany gruntów jest prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 06.10.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Środzie Śl. wpłynął wniosek Państwa X o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Pismem z dnia 20.10.2006 r., Nr PP/443/30/W-01/06/AM tut. organ podatkowy wezwał Wnioskodawców do uzupełnienia braków formalnych i merytorycznych wniosku. W dniu 30.10.2006 r. wniosek został uzupełniony o właściwe oświadczenie, że w sprawie, której dotyczy nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa czy też postępowanie przed sądem administracyjnym oraz o własne stanowisko w sprawie.
Złożony wniosek zawiera następujący opis stanu faktycznego:
Państwo X zamierzają dokonać zamiany gruntów z Gminą. W wyniku zamiany, Gmina otrzyma działkę o powierzchni 0,3 ha, natomiast Państwo X otrzymają działkę o powierzchni 0,15 ha. Działkę o powierzchni 0,3 ha Gmina przeznaczy na budowę drogi. Z uwagi na różnicę wartości zamienianych działek, zamiana nastąpi za dopłatą ze strony Gminy, w postaci ekwiwalentu pieniężnego przeznaczonego dla Państwa X.
Na tle opisanego stanu faktycznego, Państwo X zwracają się z pytaniem ? czy od zamiany gruntów pod drogę, pomiędzy Gminą a nimi, będą musieli odprowadzać podatek VAT? Ponadto, Państwo X informują, że w bieżącym roku dokonali sprzedaży jednej działki, przeznaczonej pod budowę domu jednorodzinnego.
Wnioskodawcy stoją na stanowisku, że powyższa czynność, polegająca na zamianie gruntów, nie będzie podlegała opodatkowaniu z tytułu podatku VAT.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Środzie Śląskiej działając na podstawie art. 14 a § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) dokonał oceny stanowiska Państwa X, zawartego w przedmiotowym wniosku i stwierdził, że jest ono prawidłowe.
W oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Środzie Śląskiej wyjaśnia co następuje:
Obowiązek uiszczenia podatku od towarów i usług jest co do zasady uzależniony od łącznego wystąpienia dwóch przesłanek tj. od wykonania odpłatnej czynności podlegającej opodatkowaniu oraz od statusu podmiotu dokonującego tej czynności. Jeżeli dana czynność nie jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług bądź podlega opodatkowaniu, ale jest wykonywana przez podmiot, który nie jest podatnikiem podatku VAT, to nie powstaje zobowiązanie podatkowe.
Zgodnie z art. 5 ust.

Porady prawne

1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów na terytorium kraju w myśl art. 7 ust. 1 cyt. ustawy rozumie się - przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, przy czym musi mieć ona charakter odpłatny. Pod pojęciem towaru w myśl art. 2 pkt 6 cyt. ustawy rozumie się - rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, nie wynika wcale, że odpłatność za czynności dostawy towarów lub świadczenia usług musi mieć postać pieniężną. Odpłatność jako świadczenie wzajemne może również przybrać postać rzeczową - zapłatą może być inny towar lub usługa, albo mieszaną - zapłata w części pieniężna a w części rzeczowa. Innymi słowy, dla uznania czynności za odpłatną, wystarczające jest, by istniała możliwość określenia ceny wyrażonej w pieniądzu w stosunku do świadczenia wzajemnego stanowiącego wynagrodzenie za tą czynność.
Zatem, zamiana gruntów, co do zasady jest czynnością objętą zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie wyżej cytowanego art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z art. 7 ust. 1 tejże ustawy, ponieważ w jej wyniku dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Zamiana jest umową cywilno prawną, na podstawie której każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy, zgodnie z treścią art. 603 ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zapis art. 604 ww. ustawy Kodeks cywilny daje dyspozycję odpowiedniego stosowania do zamiany przepisów o sprzedaży. Umowa zamiany jest umową wzajemną, bardzo zbliżoną do umowy sprzedaży. Różnica w stosunku do umowy sprzedaży polega na tym, że w miejsce świadczenia ceny pojawia się obowiązek drugiej strony przeniesienia własności rzeczy. Tym samym umowa zamiany skutkuje wzajemnym przeniesieniem prawa do rozporządzania zamienianymi gruntami jak właściciel.
Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 cyt. ustawy, za podatnika podatku od towarów i usług uznaje się osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Ustawa definiuje pojęcie działalności gospodarczej w art. 15 ust. 2 stanowiąc, iż obejmuje ona wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Powołując się na Słownik Języka Polskiego pod red. S. Dubiasza, wskazać należy, iż pojęcie ?częstotliwy? oznacza: następujący raz po raz, jeden po drugim, często, wielokrotny. Oceniając czy wykonanie danej czynności spełnia powyższą definicję należy ustalić, czy intencją wykonania określonej czynności, z którą łączy się skutki podatkowo-prawne, było dokonywanie tej czynności wielokrotnie.
Odnosząc powyższe do przedmiotowej sprawy, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Środzie Śląskiej zauważa, iż z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że Państwo X sprzedali w 2006 r. jedną działkę pod budowę domku jednorodzinnego i obecnie zamierzają dokonać czynności zamiany gruntów z Gminą, z przeznaczaniem swojej działki na budowę drogi. Przy czym Wnioskodawcy oświadczyli, że nie zamierzają dokonywać kolejnych sprzedaży bądź zamiany gruntów. Tym samym brak jest podstaw do uznania, że opisana dostawa ma charakter częstotliwy.
Zatem, w ocenie tut. organu, skoro czynność zamiany gruntu jest czynnością nie mającą charakteru ciągłego i powtarzalnego, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W tym stanie rzeczy stanowisko Państwa X uznające, że czynność, polegająca na zamianie gruntów, nie będzie podlegała opodatkowaniu z tytułu podatku VAT, uważa się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 14 a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika