Jaką stawkę podatku VAT mam stosować w przypadku świadczenia usług kominiarskich ściśle związanych (...)

Jaką stawkę podatku VAT mam stosować w przypadku świadczenia usług kominiarskich ściśle związanych z budownictwem mieszkaniowym (remonty, prace konserwacyjne, odbiory nowych obiektów budownictwa towarzyszącego, podłączenia do kotłowni, przewody dymowe, spalinowe, wentylacyjne, urządzenia gazowe) - usługi te polegają między innymi na: konserwacji przewodów dymowych, spalinowych, wentylacyjnych z sadzy i innych nieczystości; prace remontowe przewodów zagruzowanych; usuwanie gniazd ptaków; wymiana kratek wentylacyjnych bądź dzwiczek wycierowych w piwnicach; kontrola stanu technicznego przewodów dymowych, spalinowych, wentylacyjnych ( kontrola polega na sprawdzeniu drożności i szczelności; właściwości podłączeń do przewodów dymowych, spalinowych, grzewczych, gazowych; zabezpieczenie przewodów j.w. drzwiczkami wycierowymi i kratkami; montaż wkładów kominowych z różnych materiałów; odbiory w nowych obiektach przewodów dymowych, spalinowych, wentylacyjnych; wskazanie przewodów j.w. w obiektach remontowanych oraz odbiory ich po wykonanych remontach; sprawdzenie prawidłowości podłączeń do przewodów urządzeń grzewczych, sprawdzenie ciągów w poszczególnych rodzajach przewodów)?

W odpowiedzi na pismo z dnia 21.05.2004r. (data wpływu do US ? 24.05.2004r.) dotyczące udzielenia informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie, zgodnie z dyspozycją art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137 poz. 926 ze zmianami ? ostatnia zmiana Dz.U. Z 2004r. Nr 123 poz. 1291) informuje, iż zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 53 poz. 535) w okresie do 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę 7% w odniesieniu do robót budowlano ? montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego zgodnie z art. 2 pkt 12 w/w ustawy rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania , sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 ? Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 ? Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 ? Budynki zbiorowego zamieszkania ? wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej.

Porady prawne

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit a w/w ustawy rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Świadczone przez podatnika usługi kominiarskie polegające na konserwacji przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych, czyszczeniu przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych oraz dokonywanie przeglądów technicznych przewodów kominowych i podłączeń paleniskowo-wentylacyjnych stanowią czynności będące robotami konserwacyjnymi. Przy spełnieniu warunku, iż roboty te wykonane zostaną w budynkach lub lokalach mieszkalnych , podatnik ma prawo do zastosowania na wykonanie usługi preferencyjnej stawki 7%.

Usługi kominiarskie polegające na dokonywaniu odbiorów przewodów kominowych i podłączeń paleniskowo-wentylacyjnych w nowo wznoszonych budynkach jak również opiniowanie przewodów kominowych i podłączeń paleniskowo-wentylacyjnych nie mieszczą się w definicji robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych, w związku z tym powyższe usługi powinny zostać opodatkowane stawką podstawową w wysokości 22% zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, bez względu na to w jakim budynku wykonane zostaną przedmiotowe usługi.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika