Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług sprzedaży spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego.

Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług sprzedaży spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w dniu 08.03.2004 r. nabył Pan wraz z małżonką od spółdzielni mieszkaniowej lokal użytkowy (spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego), a spółdzielnia dokonała sprzedaży bez naliczania podatku od towarów i usług, zwanym dalej ?VAT?. Ww. lokal znajduje się w budynku, który został oddany do użytkowania 13.07.2001 r. Następnie zdecydował się Pan na prowadzenie działalności gospodarczej w ww. lokalu, jednak lokal ten nie stanowił majątku firmy.
Pana zdaniem, w przypadku sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do tego lokalu, nie nalicza się podatku od towarów i usług, z uwagi na to, że transakcja nie została wykonana w ramach tzw. samodzielnej działalności gospodarczej zdefiniowanej w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku VAT (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).
Ponadto okoliczności dokonania ww. transakcji nie wskazują na zamiar wykonywania w sposób częstotliwy; nie prowadzi Pan ani Pana żona działalności handlowej w zakresie obrotu nieruchomościami oraz przedmiotowa nieruchomość była używana na potrzeby działalności gospodarczej o innym niż ww. profilu i branży, a ponadto nie była składnikiem majątku zakwalifikowanym do środków trwałych.
Oceniając przedstawiony we wniosku stan faktyczny w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego oraz ustosunkowując się do stanowiska wnioskodawcy, Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław ? Fabryczna stwierdza, co następuje.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że własnościowe prawo do lokalu użytkowego stanowi prywatny majątek małżonków i obejmuje ich wspólny dorobek.
Stosownie do art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964 r. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa), obejmująca ich dorobek, który stanowią przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania tej wspólności przez oboje małżonków lub przez jednego z nich.
Mając na uwadze powyższe oraz zważywszy na fakt, że przy nabyciu przedmiotowego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie przysługiwało Panu prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony ? nabycie odbyło się bez podatku VAT, nabył Pan wraz z małżonką przedmiotowe prawo do lokalu, które nie było składnikiem majątku zakwalifikowanym do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych w prowadzonej działalności gospodarczej. Tut. organ podatkowy potwierdza Pana stanowisko wyrażone we wniosku z dnia 25 maja br., ponieważ jednorazowa czynność dostawy prawa do lokalu użytkowego, stanowiącego współwłasność małżeńską, w świetle art. 15 ust. 2 ustawy o VAT nie ma charakteru działalności gospodarczej. Przedmiotowa dostawa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z zastrzeżeniem, że prawo do lokalu nie było związane z działalnością gospodarczą prowadzoną przez jednego z małżonków.
Powyższe stanowisko odpowiada obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu ww. sprzedaży, w okolicznościach przedstawionych przez Stronę we wniosku.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika