Stawka podatku VAT dla transportu międzynarodowego oraz sposób wystawienia faktury?

Stawka podatku VAT dla transportu międzynarodowego oraz sposób wystawienia faktury?

Odpowiadając na pismo z 18.02.2004r., uzupełnione pismem z dnia 09.03.2004r. (data wpływu do Urzędu 12.03.2004r.) w sprawie zastosowania stawki podatku VAT od świadczonych usług transportowych i doliczanej opłaty za postój oraz możliwości wystawienia faktur korygujących do ubiegłego roku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wlkp., w trybie art. 14 a Ordynacji Podatkowej, uprzejmie informuje: (wg obowiązującego stanu prawnego do 30.04.2004r.)

Jak wynika z przedmiotowego pisma, świadczy Pan usługi transportowe dla kontrahenta zagranicznego, jak również dla krajowego

Porady prawne

Rozdział 11 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.), określa przypadki sprzedaży traktowanej na równi z eksportem oraz towary i usługi, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 0 %.
§ 53 ww. rozporządzenia stanowi, że do usług transportu międzynarodowego, o którym mowa w art. 39 ust. 1 pkt 1 ustawy, zalicza się przewóz lub inny sposób przemieszczania osób i towarów przez granicę Rzeczpospolitej Polskiej:

- z miejsca wyjazdu (nadania) w Rzeczpospolitej Polskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) za granicą,
- z miejsca wyjazdu (nadania) za granicą do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) w Rzeczpospolitej Polskiej,
- z miejsca wyjazdu (nadania) za granicą do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) za granicą, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (tranzyt).

Z kolei § 54 ust. 1 pkt 5 określa, że za eksport usług uznaje się usługi, o których mowa w § 53 ust. 1 pkt 2, polegające na przewozie towarów przez przewoźników wymienionych w pkt 1 na zlecenie nierezydenta, niebędącego podatnikiem.

Reasumując powyższe, opodatkowaniu stawką 0% podlegają usługi przewozu międzynarodowego towarów świadczone przez przewoźników krajowych w sytuacji, gdy zleceniodawcą jest osoba zagraniczna w rozumieniu prawa dewizowego niebędąca podatnikiem VAT. Stawkę tą stosuje się do przewozu od miejsca nadania za granicą do miejsca przeznaczenia w Polsce.
Natomiast opodatkowaniu 22% stawką podlegają usługi przewozu towarów, gdy zleceniodawcą jest osoba krajowa albo zagraniczna będąca podatnikiem VAT w części od granicy Polski do miejsca przeznaczenia w Polsce.
Przewóz towarów od miejsca nadania za granicą do granicy Polski w rozumieniu art. 4 pkt 6 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) traktowany jest, jako eksport usług, tak więc będzie opodatkowany stawką 0%.

Ponadto informuję, że zasady wystawiania i przechowywania faktur oraz not korygujących zawarte są w rozdziale 10 wcześniej cytowanego rozporządzenia.
W Pana przypadku będzie miał zastosowanie § 42, który stanowi, że fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.
Ponieważ ustawodawca nie określił w tym przypadku czasu na wystawienie faktur korygujących, ma zastosowanie przepis art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), który stanowi, że zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.
W związku z powyższym Pana stanowisko w tej sprawie jest słuszne i może Pan wystawić faktury korygujące za 2003r zgodnie z zasadami określonymi w ww. paragrafie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika