Na temat zasadności używania nazwy skróconej w dokumentacjach podatkowych dotyczących podatku od (...)

Na temat zasadności używania nazwy skróconej w dokumentacjach podatkowych dotyczących podatku od towarów i usług w przypadku jej nie ujawnienia w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku w odpowiedzi na pismo Waszej Jednostki nr L.dz.................z dnia 06.10.2003 r w sprawie udzielenia informacji na temat zasadności używania nazwy skróconej w dokumentacjach podatkowych dotyczących podatku od towarów i usług w przypadku jej nie ujawnienia w Krajowym Rejestrze Sądowym, informuje co następuje:
Z przesłanego pisma Jednostki oraz danych będących w posiadania tutejszego organu podatkowego wynika następujący stan faktyczny:
- W druku zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego ( druk VAT-R ) oraz zgłoszeniu identyfikacyjnym osoby prawnej (druk NIP-2 ) złożonych w dniu 29.04.1998 r (uaktualnionych w dniu 25.05.1998 r) nazwa pełna Waszej Jednostki brzmi: Zakład Energetyki Cieplnej w P........ - jednoosobowa Spółka Gminy P....... spółka z o.o. natomiast nazwy skróconej nie ujawniono.
- Aktem notarialnym z dnia 25.06.1998 r Repertorium A Nr ......... dokonano zmiany nazwy Firmy która brzmi : Zakład Energetyki Cieplnej P.... - Jednoosobowa Spółka Gminy P....... z ograniczoną odpowiedzialnością oraz powołano nazwę skróconą w brzmieniu ?ZEC P...... Sp. z o.o. ' Spółka powyższa zarejestrowana została w Rejestrze Handlowym pod ww. nazwą wpis z dnia 17.04.1998 r Nr Rej. H-..........RHB...........W związku z powyższym w dniu 26.08.1998 r złożono w tutejszym urzędzie skarbowym stosowne druki aktualizacyjne NIP-2 oraz NIP-6 powołujące nazwę skróconą w brzmieniu: ?ZEC P..... Sp. z o.o.'
- Postanowieniem Sądu Rejonowego w O ............... VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego sygnatura sprawy OP.VIII NS-REJ.KRS/................z dnia 11.09.2003 dokonano rejestracji Waszej Jednostki pod nazwą: Zakład Energetyki Cieplnej Jednoosobowa Spółka Gminy P............. z ograniczoną odpowiedzialnością.Wobec braku możliwości podania nazwy skróconej nazwy tej nie ujawniono. Powyższy fakt podyktował złożenie w dniu 26.09.2003 r do tutejszego organu podatkowego druku NIP-2 (zgłoszenie aktualizacyjne) w którym podano ww. nazwę z jednoczesnym powołaniem nazwy skróconej w brzmieniu : ?ZEC P......... Sp. z o.o.'
- Pismem z dnia 01.12.2003 Sygnatura akt Op.VIII Ns. Rej. KRS .........KC Sąd Rejonowy w 0........ (udzielając odpowiedzi na zapytanie Waszej Jednostki ) informuje, że w związku ze zmianą dokonaną z dniem 25.09.2003 w przepisach art. 43 (3) § 4 oraz art. 43 (2) § 2 kodeksu cywilnego przedsiębiorca może posługiwać się nazwą skróconą firmy a skrót ten ujawnia się we właściwym rejestrze.

Porady prawne

W opisanej wyżej sytuacji Jednostka Wasza zwraca się z zapytaniem o zasadność stosowania w dokumentacji podatkowej dotyczącej podatku od towarów i usług nazwy skróconej.

Należy zaznaczyć, iż uregulowania prawne dotyczące stosowania nazwy skróconej przez podatnika podatku VAT uregulowane zostały w przepisach rozporządzenia Min. Fin. z dnia 22 marca 2002 r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27 poz. 268 ze zm.)Zgodnie z § 34 oraz § 34 pkt 1 ppkt 1 cytowanego przepisu zarejestrowani podatnicy posiadający numer identyfikacji podatkowej lub posługujący się numerem tymczasowym , wystawiają faktury oznaczone wyrazami ?FAKTURA VAT'
Faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży zawierać powinna co najmniej:Imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy.

W myśl natomiast art. 9 ust.

1 ustawy z dnia 8.01.1993 r o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.) podatnicy są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej czynności określonej w art. 2 cyt. ustawy złożyć w urzędzie skarbowym zgłoszenie rejestracyjne. Zgodnie z art. 9 ust. 11 pkt 2 tej ustawy, minister właściwy do spraw finansów publicznych w drodze rozporządzenia określi wzór zgłoszenia rejestracyjnego.
Zarówno we wzorze druku rejestracyjnego obowiązującego w 1998 r jak również w druku rejestracyjnym obowiązującym w 2003 r (rozporządzenie Min. Fin. Z dnia 20 grudnia 2002 r zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzoru zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług (...) Dz. U. Nr 236 poz. 1983 z 2002 r), ustawodawca postawił warunek wypełnienia druku rejestracyjnego w którym postawił wymóg wypełnienia danych identyfikacyjnych podatnika m.in. podania nazwy skróconej.

Należy zaznaczyć, iż dane rejestracyjne podawane do organu podatkowego winny być tożsame z danymi zawartymi w Rejestrze Sądowym. Z porównania zapisów dokonanych w części dotyczącej podanej nazwy pełnej zarówno do organu rejestrowego (Sąd Rejonowy w 0...........) jak również w organie podatkowym, nie stwierdzono rozbieżności.
Jak wynika z przedstawionych dokumentów obowiązujące przepisy prawne w dniu dokonania rejestracji Waszej Jednostki w Krajowym Rejestrze Sądowym uniemożliwiały podania używanej przez Jednostkę nazwy skróconej w związku z powyższym wobec możliwości jakie daje zmiana przepisów kodeksu cywilnego od dnia 25.09.2003 r w zakresie możliwości dokonania w Krajowym Rejestrze Sądowym ujęcia obok nazwy pełnej również nazwy skróconej Firmy, Jednostka Wasza winna niezwłocznie dokonać stosownego wpisu celem uniknięcia rozbieżności danych identyfikujących.Odnosząc się do obowiązku rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług jak wynika z przedstawionego wyżej stanu faktycznego Jednostka Wasza dopełniła w/w warunku i w dokumentach rejestracyjnych dane dotyczące nazwy skróconej zostały ujęte co zgodnie z cytowanym § 35 ust. 1 rozporządzenia Min. Fin. daje podstawę do używania nazwy skróconej w dokumentach podatkowych stosowanych w obrocie gospodarczym.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika