Czy podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego (...)

Czy podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktur, wystawionych przez osobę fizyczną, nie będącą podatnikiem podatku VAT?

POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki stwierdza, że stanowisko X, reprezentowanej przez Y, przedstawione we wniosku, który wpłynął do tutejszego organu podatkowego dnia 22.03.2006 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej braku prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z faktur, wystawionych przez osobę, nie będącą podatnikiem podatku od towarów i usług, jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22.03.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego. Organ podatkowy wezwał stronę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Wniosek uzupełniony został w dniu 12.04.2006 r.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz /prezydent miasta/, starosta lub marszałek województwa, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka dla celów działalności gospodarczej wynajmuje lokal od osoby fizycznej, nie będącej zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wynajmujący wystawiał Państwu faktury VAT, dokumentujące należność za świadczoną usługę oraz media: energię elektryczną i gaz.
W związku z tym macie Państwo wątpliwości, czy przysługuje Spółce prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zawartego w fakturach, wystawianych przez nieuprawniony podmiot.
Państwa zdaniem, nie macie prawa do odliczenia podatku z faktur wystawionych niezgodnie z przepisami.
Po analizie wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki stwierdza, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Natomiast w myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a cytowanej ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi /.../ suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Z powyższego wynika, że odliczenie podatku naliczonego może być przez podatnika zrealizowane na podstawie otrzymanych faktur zakupu towarów i usług.
Jednakże, jak stanowi przepis art. 106 ust. 1 ustawy o PTU, podatnicy, o których mowa w art. 15 są obowiązani wystawić fakturę, stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (...). Paragraf 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.

Porady prawne
U. Nr 90, poz. 798 z późn. zm.) precyzuje, że to zarejestrowani podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej wystawiają faktury oznaczone wyrazami ?FAKTURA VAT?.
Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że podmiot, który wystawił fakturę VAT nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, a zatem nie ma prawa dokumentowania transakcji fakturami VAT.
W konsekwencji, odbiorca faktur, wystawionych przez podmiot nieuprawniony, nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z takich dokumentów. Wynika to z przepisu art. 88 ust. 3a pkt 1lit. a ustawy o PTU, zgodnie z którym nie stanowią podstawy do obniżenia kwoty podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi wystawionymi przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawiania faktur lub faktur korygujących.
Reasumując, przedstawione przez Państwo stanowisko w sprawie należy uznać za prawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego, obowiązującego w dacie złożenia wniosku.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika