Opodatkowanie podatkiem VAT opłaty paliwowej jaką zobowiązani są zapłacić z tytułu sprzedaży (...)

Opodatkowanie podatkiem VAT opłaty paliwowej jaką zobowiązani są zapłacić z tytułu sprzedaży gazu dystrybutorzy.

Dotyczy: odpowiedzi na pismo z dnia 06.01.2004 r. w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług opłaty paliwowej.

Działając zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorlicach wyjaśnia co następuje:
-opłata paliwowa jaką dystrybutor gazu jest obowiązany zapłacić z tytułu sprzedaży gazu wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych, nie stanowi w świetle art. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) czynności opodatkowanej tym podatkiem.

Porady prawne

Przepisy ustawy z dnia 14 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 2124) wprowadzają obowiązek zapłaty opłaty paliwowej przez dystrybutorów gazu płynnego służącego do tankowania pojazdów samochodowych. Żaden z artykułów tej ustawy nie nakłada obowiązku fakturowania tej czynności. W związku z powyższym zdaniem tut. Urzędu zapłata opłaty paliwowej nie stanowi przychodu dla firmy a jedynie może stanowić koszt uzyskania przychodu. Podstawą wpisu po stronie kosztów będzie potwierdzenie dokonania zapłaty na konto właściwego urzędu celnego. Jeśli firma Wasza w celu zrekompensowania poniesionej opłaty dokona podwyższenia ceny sprzedaży paliwa, to kwota ta będzie opodatkowana podatkiem VAT w wysokości 22% tak jak sprzedawany gaz. Z uwagi na to, że obowiązek zapłaty przedmiotowej opłaty ciąży na podmiocie dokonującym sprzedaży detalicznej tego gazu, kwota opłaty nie może zdaniem tut. Urzędu pojawić się jako odrębna pozycja na paragonie fiskalnym wystawianym na rzecz kupującego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika