Czy zasadne jest zastosowanie stawki 3% VAT na sprzedaż kafli kominkowych ceramicznych posiadających (...)

Czy zasadne jest zastosowanie stawki 3% VAT na sprzedaż kafli kominkowych ceramicznych posiadających atest jako wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego oraz zastosowanie stawki 7% VAT na sprzedaż tych samych kafli kominkowych ceramicznych PKWiU 26.30.10, które nie posiadają atestu?

Zgodnie z art. 18 ust. 1a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) dla towarów wymienionych w załączniku Nr 1 do tej ustawy stawka podatku wynosi 3%. W załączniku Nr 1 w pozycji 29 Części I ? VIII zostały wymienione opatrzone odpowiednimi symbolami PKWiU ?Wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego atestowane przez krajowe komisje artystyczne i etnograficzne (bez wyrobów jubilerskich, złotniczych, grawerskich, medalierskich i mebli)'. Kwestię tę wyjaśniało Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 30 stycznia 1996 r. Nr PP1-7203-127/95/ZD, które jest nadal aktualne ? ?Wynikające z pozycji 8 załącznika Nr 1 do ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (aktualnie pozycja 29 załącznika Nr 1) ? zwolnienie od podatku od towarów i usług sprzedaży wyrobów rękodzieła ludowego i artystycznego (aktualnie stawka 3%) dotyczy wyrobów atestowanych przez krajowe komisje artystyczne i etnograficzne, tworzone przez Zarząd Fundacji ?Cepelia? Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie. (...) Należy przy tym podkreślić, że na mocy porozumienia o współpracy w zakresie ochrony i popierania rękodzieła i rzemiosła artystycznego zawartego w dniu 26 sierpnia 1993 r. w Warszawie pomiędzy Fundacją ?Cepelia? Polska Sztuka i Rękodzieło, a Związkiem Rzemiosła Polskiego w Warszawie ? uzgodniono, iż Krajowe Komisje Artystyczne i Etnograficzne Fundacji ?Cepelia? włączą do swej działalności dokonywanie ocen i atestacji wyrobów rzemiosła artystycznego branży SWW 2882?. Zatem sprzedaż wyrobów rękodzieła ludowego i artystycznego, wymienionych w którejś z ośmiu części poz. 29 załącznika Nr 1 do ustawy o podatku VAT ? jednakże z pewnymi wyłączeniami, tj. wyrobów jubilerskich, złotniczych, grawerskich, medalierskich i mebli ? podlega opodatkowaniu stawką VAT 3%, pod warunkiem że wyroby te są atestowane przez krajowe komisje artystyczne i etnograficzne. Atest ma określoną datę ważności i otrzymuje je wytwórca wyrobu. Zatem wytwórca dokonujący sprzedaży ww. wyrobów na dzień sprzedaży, tj. datę powstania obowiązku podatkowego VAT ? zobowiązany jest posiadać ważny atest na te wyroby, aby móc stosować obniżoną stawkę VAT w wysokości 3%.

Porady prawne

Kafle kominkowe zostały sklasyfikowane pod numerem PKWiU 26.30.10, uprzednio wg klasyfikacji SWW ? 1445.11-1445.19. W momencie, gdy wyrób ten uzyskał atest Krajowej Komisji Artystycznej i Etnograficznej Fundacji ?Cepelia? ? Polska Sztuka i Rękodzieło w Katowicach wyrobowi temu został przypisany numer SWW 2882-2191, który uprawnia do skorzystania z preferencyjnej stawki 3%, gdyż zgodnie z poz. 8 załącznika Nr 1 do ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2002 r. 'Wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego atestowane przez krajowe komisje artystyczne i etnograficzne (z wyłączeniem wyrobów SWW 2882-11 do ?13 oraz mebli bez względu na symbol SWW)' opodatkowane były stawką podatku VAT w wysokości 3%. Bezpośrednie określenie i wskazanie grupowania PKWiU w tym zakresie w nowym załączniku nr 1 do ustawy o VAT w poz. 29 (części I ? VIII) nie zawęża opodatkowania 3% stawką VAT tej grupy wyrobów tylko do wskazanych grupowań w nowej treści załącznika z uwagi na art. 6 ustawy z 4 grudnia 2002 r. nowelizującej ustawę o VAT (Dz. U. Nr 213, poz. 1803). Stąd opodatkowanie sprzedaży ww. wyrobów (opisanych wcześniej symbolem SWW 2882) nie ulega zmianom po 31 grudnia 2002 r. i nadal jest opodatkowane stawką 3% do końca 30.04.2004 r.

Natomiast w sytuacji gdy wytwórcy atestowanych wyrobów kończy się ważność atestu, a do dnia jego upływu nie sprzedał wszystkich wytworzonych uprzednio przez siebie wyrobów, to nie może on do niesprzedanych wyrobów stosować w dalszym ciągu 3% stawki VAT, nawet wówczas gdy wyroby te wytwarzał w okresie posiadania ważnego atestu. W przypadku utraty ważności atestu lub jego braku należy stosować stawkę podstawową 22% chyba, że dany towar jest opodatkowany stawką obniżoną na podstawie art. 18 ust. 2 ustawy lub przepisów wykonawczych do ustawy. W przypadku sprzedaży kafli ceramicznych kominkowych, będących przedmiotem zapytania podatnika, stawka podatku VAT została obniżona do końca kwietnia 2004 r. do wysokości 7% zgodnie z załącznikiem Nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm., ostatnia zmiana Dz. U. z 2003 r. Nr 224, poz. 2229) ? poz. 18 ww. załącznika ? Płytki ceramiczne (ścienne, podłogowe, kafle itp.) i płyty chodnikowe PKWiU 26.30.1.

Zatem zdaniem Naczelnika tut. Urzędu stanowisko przedstawione przez spółkę w niniejszej sprawie jest prawidłowe: do sprzedaży kafli kominkowych, zakwalifikowanych do wyrobów rękodzieła ludowego i artystycznego przez Krajową Komisję Artystyczną i Etnograficzną w Katowicach oraz posiadających atest wydany przez ww. Instytucję ma zastosowanie do 30.04.2004 r. stawka podatku VAT 3%; do sprzedaży kafli kominkowych nieposiadających atestu sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 26.30.10 ma zastosowanie do 30.04.2004 r. stawka podatku VAT 7%.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika