W jakiej wysokości przysługują koszty uzyskania przychodów od działalności wykonywanej osobiście (...)

W jakiej wysokości przysługują koszty uzyskania przychodów od działalności wykonywanej osobiście i jak należy odprowadzać zaliczki z tego tytułu?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św. działając na podstawie art. 14 a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytania zawarte w piśmie znak: EF/629/2003 z dnia 4.11.2003 r. (wpływ do US 7.11.2003 r.), uzupełnione w dniu 24.11.2003 r., dotyczące obowiązku wystawiania faktur VAT oraz rozliczania podatku naliczonego w przypadku występowania sprzedaży zwolnionej, wyjaśnia:

Podatnicy VAT dokumentują swoją sprzedaż towarów i świadczenie usług fakturami VAT, które wystawiają wszystkim swoim nabywcom, przy czym osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej ? wystawiają je na ich żądanie ( art. 32 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.). Zgodnie z art. 6 ust. 7b cytowanej ustawy w przypadku sprzedaży lokali, budynków obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia od dnia wydania., a na podstawie § 40 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27 poz. 268 ze zm.) fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego.

Porady prawne

Na podstawie art. 20 ust. 1 i 2 ustawy podatnik dokonujący sprzedaży towarów opodatkowanych i zwolnionych od podatku obowiązany jest do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego, związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną. Podatnik może zmniejszyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego, związaną ze sprzedażą opodatkowaną. W przypadku, gdy dokonane zakupy służyły wyłącznie sprzedaży opodatkowanej mimo występowania sprzedaży zwolnionej, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w pełnej wysokości.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika