Czy wystawiając notę księgową na poniesione koszty usługi transportu, świadczonej przez firmę (...)

Czy wystawiając notę księgową na poniesione koszty usługi transportu, świadczonej przez firmę wynajętą postąpiliśmy słusznie?

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku, nr 8, poz. 60 ze zm. ) w związku z wnioskiem z dnia x 2006 roku oraz pismem uzupełniającym z dnia x 2006 roku złożonym przez Fabrykę X z siedzibą w X w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pleszewie

uznaje za nieprawidłowe stanowisko Spółki dotyczące udokumentowania notą księgową kosztów transportu części zamiennych dla kontrahenta niemieckiego.

UZASADNIENIE

Porady prawne

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pleszewie, realizując normę art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku nr 8 poz. 60 ze zm.) w związku z Waszym wnioskiem z dnia x 2006 roku dotyczącym zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, udziela odpowiedzi na pytanie postawione w w/w wniosku o treści: Czy wystawiając notę księgową na poniesione koszty usługi transportu, świadczonej przez firmę wynajętą postąpiliśmy słusznie?

Stan faktyczny: Nasza firma na podstawie umowy z dnia x 2006 roku dokonała sprzedaży części zamiennych kontrahentowi niemieckiemu, firmie Y. Umowa obejmowała sprzedawany towar oraz transport. W związku z tym wystawiliśmy fakturę powiększając wartość towaru o kwotę poniesionych kosztów transportu. Kontrahent jednak nie przyjął faktury domagając się wydzielenia usługi transportowej na fakturze w odrębnej drugiej pozycji, a nie w dołączonej do niej specyfikacji, na co nie zgodziliśmy się. Przewozu tych części dokonała obca firma transportowa, która wystawiła fakturę za tę usługę. Na firmę niemiecką z naszej strony wystawiliśmy notę księgową, która została zaakceptowana i zapłacona przez stronę niemiecką.

Stanowisko podatnika: Uważamy, że w przypadku gdy nie było możliwości podwyższenia wartości sprzedawanego towaru, wystawiając notę księgową postąpiliśmy prawidłowo.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Wasza spółka zawarła z kontrahentem zagranicznym ( niemieckim ) umowę, na podstawie której dokonano sprzedaży części zamiennych oraz zobowiązała się przetransportować towar do odbiorcy. Umowę zawarto więc na bazie cenowej ?loco odbiorca?. Jak wynika z pisma uzupełniającego z dnia x 2006 roku dostarczenie ( transport ) sprzedanych przez Was części zamiennych dla niemieckiej firmy odbyło się na zlecenie telefoniczne. Wystawiając fakturę na dostawę towaru ( części zamiennych ) obciążyliście kontrahenta niemieckiego również kosztami transportu zawartymi w cenie towaru. Kontrahent niemiecki tej faktury nie przyjął żądając jednocześnie wystawienia faktury z wyszczególnionymi kosztami transportu.

Faktycznie usługa transportu została wykonana przez podmiot trzeci ( krajowego przewoźnika), który to wystawił fakturę za wykonaną usługę na Waszą spółkę. W świetle powyższego oznacza to, że w istocie Fabryka X sama nabyła usługę transportową od innego przewoźnika.

Zgodnie z § 8 ust.

1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 95, poz. 798 ze zm. ) zarejestrowani podatnicy, jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami ?FAKTURA VAT?.

Ze stanu faktycznego przestawionego w zapytaniu wynika, iż Spółka sama bezpośrednio nie świadczyła usług transportowych na rzecz niemieckiego kontrahenta lecz w tym celu została wynajęta polska firma przewozowa. W niniejszym przypadku Spółka ?SPOMASZ? nie mogła wstawić faktury VAT czy też refakturować tę usługę. Przepisy ustawy o VAT nie regulują takiej czynności, jednak w praktyce przyjmuje się, że z refakturowaniem mamy do czynienia, gdy występują następujące okoliczności:

- przedmiotem refakturowania są usługi,

- z usług nie korzysta podmiot (albo korzysta tylko w części ), na którego wystawiona jest pierwotna faktura,

- sprzedaż ( odsprzedaż ) musi być dokonana po cenie zakupu, bez marży narzuconej przez odsprzedającego,

- podmiot, który dokonuje refakturowania wystawia na rzecz nabywcy fakturę ( refakturę ) z uwzględnieniem tej samej stawki podatku VAT, która jest na fakturze pierwotnej wystawionej przez usługodawcę,

- w umowie między kontrahentami powinno być zastrzeżone o odrębnym rozliczeniu ( refakturowaniu ) danego rodzaju czynności ( w przedmiotowym przypadku koszty transportu ).

Jeżeli warunki, o których mowa powyżej zostaną spełnione można dokonać refakturowania poniesionych kosztów, w przeciwnym wypadku należy wystawić notę obciążeniową

Jak wynika z wyjaśnień Ministra Finansów usługa (w tym konkretnym przypadku usługa transportowa ) stanowi jeden z elementów kosztu dostawy towarów. Ponadto Minister Finansów wyjaśnił, że powyższe wynika z definicji obrotu stanowiącego podstawę opodatkowania VAT jako całość świadczenia należnego od nabywcy. Skoro zatem kwota należna obejmuje wszystkie elementy kosztów związanych ze świadczoną usługą lub dostawą towarów kształtujące w efekcie kwotę, której sprzedawca żąda od nabywcy, to koszty wyłożone przez sprzedawcę w imieniu nabywcy winny wchodzić w podstawę opodatkowania i nie powinny być odrębnie refakturowane. Oczywiście sytuacja jest zupełnie inna, gdy refakturowanie nie ma żadnego związku z inną czynnością, w skład której winny wchodzić koszty wyłożone, gdyż czynność ta po prostu nie jest świadczona.

Polskie przepisy o VAT, a właściwie ich interpretacja na bazie dotychczasowego orzecznictwa i doktryny wymagają, aby refakturowana usługa bądź weszła w koszt świadczenia innej czynności, bądź jeśli takowa nie jest świadczona zezwalają na traktowanie jej jako odsprzedaży usług. Ponadto w świetle przedstawionej sytuacji faktycznej Spółka nie zgodziła się na żądanie odbiorcy wyszczególnienia kosztów transportu co oznacza, że podtrzymuje fakturę w jej pierwotnej wersji. Stąd wystawienie dodatkowo noty jest bezpodstawne.

W tym stanie prawnym stanowisko Spółki w sprawie dotyczącej udokumentowania notą księgową kosztów transportu części zamiennych dla kontrahenta niemieckiego jest nieprawidłowe, co orzeczono w sentencji postanowienia.

Powyższe postanowienie wydano na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia ? ewentualna zmiana stanu prawnego skutkuje utratą aktualności interpretacji.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika