Możliwość odliczenia podatku VAT od ciągników siodłowych, będących przedmiotem leasingu.

Możliwość odliczenia podatku VAT od ciągników siodłowych, będących przedmiotem leasingu.

Stosownie do pisma z 05.05.2004r. w sprawie odliczania podatku od towarów i usług od ciągników siodłowych będących przedmiotem umowy leasingu, w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.), uprzejmie informuję:

Z ww pisma wynika, że firma zawarła umowy leasingu operacyjnego na użytkowanie ciągników siodłowych, na które posiada wyciągi ze świadectw homologacji, w których nie określono dopuszczalnej ładowności ani liczby miejsc.Ciągniki siodłowe, zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług mieszczą się zasadniczo w grupie ciągników drogowych i są one zaprojektowane co do zasady dociągnięcia naczepy połączonej z tym pojazdem za pomocą siodła.

Porady prawne

Mając powyższe na uwadze zgodnie z art. 86 ust. 3 i 5 oraz art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535) ograniczenie odliczenia podatku naliczonego wynikające z powyższych artykułów nie ma zastosowania przy nabyciu ciągników siodłowych. W konsekwencji nie stosuje się również ograniczenia, o którym mowa w art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy. Oznacza to, że zarówno kwota podatku naliczonego przy nabyciu ciągników siodłowych, jak i kwota podatku naliczonego zawartego w cenie paliw wykorzystywanych do napędu tych ciągników podlegają odliczeniu na zasadach ogólnych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika