Czy wystawiając za wykonaną usługę przewozu, rachunek na rzecz ?Powiatowej ...? ma obowiązek ewidencjonowania (...)

Czy wystawiając za wykonaną usługę przewozu, rachunek na rzecz ?Powiatowej ...? ma obowiązek ewidencjonowania wykonanej usługi przy użyciu kasy rejestrującej.

W odpowiedzi na zapytanie z dnia 29.12.2003r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rypinie w oparciu o art. 14 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r ? Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm), udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w opisanej przez Pana sprawie dotyczącej prowadzenia ewidencji obrotu przy użyciu kasy rejestrującej.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż świadczy Pan usługi w zakresie przewozu osób i ładunków taksówką osobową na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. Dodatkowo świadczy Pan usługi przewozu na rzecz ?Powiatowej ...? w ... . Za wykonaną usługę wystawia Pan rachunek, którego wartość uzależniona jest od ilości przejechanych kilometrów.

Porady prawne

Zwraca się Pan z zapytaniem, czy wystawiając za wykonaną usługę rachunek na rzecz ?Powiatowej ...? ma Pan obowiązek ewidencjonowania wykonanej usługi przy użyciu kasy rejestrującej.

Pana zdaniem fakt wystawienie rachunku zwalnia Pana z obowiązku zaewidencjonowania wykonanej usługi przy użyciu kasy rejestrującej.

Biorąc pod uwagę przedstawiony powyżej stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje:

Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz.U. Nr 108, poz. 948 ze zm.), podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani dokonywania rejestracji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Mając na uwadze stan faktyczny jak i prawny należy stwierdzić, iż jest Pan obowiązany do ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej wszystkich obrotów osiągniętych przez Pana z tytułu świadczenia usług przewozu osób i ładunków taksówkami.

Dodatkowo naczelnik urzędu skarbowego informuje, iż istnieje możliwość zaprogramowania działania kasy umożliwiającej korzystanie z funkcji stosowania cen umownych indywidualnie negocjowanych. W przypadku braku takiej funkcji informacje dotyczące wysokości ceny umownej indywidualnie wynegocjowanej oraz dane dotyczące nabywcy usługi i trasy wykonanego kursu muszą być wpisywane zarówno na oryginale, jak i kopii paragonu ręcznie.

Odpowiedzi niniejszej udzielono zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w piśmie oraz w oparciu o obowiązujące w dniu wydania interpretacji przepisy prawa podatkowego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika