czy można odliczać podatek VAT od paliw silnikowych zużywanych w samochodach ciężarowych i autobusach (...)

czy można odliczać podatek VAT od paliw silnikowych zużywanych w samochodach ciężarowych i autobusach nie posiadzjących homologacji, które były rejestrowane po raz pierwszy w okresie kiedy przepisy o posiadaniu homologacji nie obowiązywały

W odpowiedzi na pismo z dnia 06.05.2004r uzupełnionego pismem z dnia 19.05.2004r /data wpływu 21.05.200r./ działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa /Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm./ w sprawie odliczenia podatku VAT od paliw silnikowych zużywanych w samochodach ciężarowych i autobusach nie posiadających homologacji.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka posiada samochody ciężarowe: KAMAZ, JELCZ, TATRA-betonomieszarka, MAN-betonomieszarka, i inne tego typu oraz autobusy AUTOSAN wyprodukowane w okresie 1978-1994, a ich przeznaczenie wynika z zapisów w dowodach rejestracyjnych. Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535/ obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust 3 i 5.

Porady prawne

W przypadku ładowności wyższej niż określona w art. 86 ust. 3 i 5 ww. ustawy, podatnikowi przysługuje odliczenie podatku według ogólnych zasad.Z przepisów nie wynika, aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, skutkował uznaniem jego pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi, tj. że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona wzorem określonym w art. 86 ust. 3.

Zatem zgodnie z art. 86 ust. 1 w/w ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika