Czy zasady przeliczania walut obcych za złote określone w par.37 rozporządzenia w sprawie wykonania (...)

Czy zasady przeliczania walut obcych za złote określone w par.37 rozporządzenia w sprawie wykonania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, stanowi jedynie możliwy sposób przeliczania walut obcych na złote ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św., działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zmianami), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05.12.2005 r. (wpływ do urzędu 07.12.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.


Porady prawne

Zgodnie ze stanem faktycznym spółka prowadzi działalność w zakresie usług międzynarodowego transportu towarów w tym na rzecz kontrahentów zagranicznych. Faktury za te usługi są wystawiane w walutach obcych, a następnie przeliczane na złote wg wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury. Niektórzy kontrahenci domagają się aby przeliczenia dokonywać wg kursu z dnia załadowania ładunku.

Strona zwraca się z zapytaniem, czy zasady przeliczania walut obcych na złote określone powyżej stanowią jedynie możliwy sposób przeliczania walut obcych na złote?

W § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zmianami) uregulowano sposób przeliczania kwot wykazywanych na fakturach, w sytuacji, gdy kwoty te wykazywane są w walutach obcych. Postanowiono, że kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury , jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiazany jest do jej wystawienia. W przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostanio wyliczony i ogłoszony. Jeżeli podatnik nie wystawi faktury w terminie, w którym był zobowiazany do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego.

Skoro zatem w analizowanym przypadku faktura została wystawiona we właściwym terminie, to przy przeliczeniu jej wartości na złotówki podatnik musi uwzględnić kurs NBP z dnia wystawienia faktury.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika