Jakie są zasady ustalania dopuszczalnej kwoty zwrotu różnicy podatku od towarów i usług na rachunek (...)

Jakie są zasady ustalania dopuszczalnej kwoty zwrotu różnicy podatku od towarów i usług na rachunek bankowy podatnika?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 24.10.2003 r. (wpływ: 30.10.2003 r.) w sprawie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego - uprzejmie wyjaśnia:

Pytanie podatnika dotyczy zasady ustalania dopuszczalnej kwoty zwrotu na rachunek bankowy różnicy podatku od towarów i usług w oparciu o art. 21 ust. 2a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

Porady prawne

Zgodnie z art. 21 ust. 2a kwota zwrotu różnicy podatku, o której mowa w ust. 2 nie może być wyższa od kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur, z których należności zostały w całości uregulowane oraz z dokumentów celnych, jeżeli podatek z nich wynikający został zapłacony.

Zgodnie z interpretacją tego przepisu dokonaną przez Ministra Finansów w trybie art. 14 § 1 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa (zawartą w piśmie z dnia 10.10.2002 r. znak PP5-810-157/2002/JB/1197) uważa się, iż warunek uregulowania należności lub zapłaty podatku uznaje się za spełniony, jeżeli uregulowanie tych należności lub zapłata podatku nastąpiły przed dniem złożenia deklaracji podatkowej.

Zatem do obliczenia kwoty podlegającej zwrotowi, zgodnie z art. 21 ust. 2a ustawy o podatku od towarów i usług uwzględnia się również faktury otrzymane w poprzednich okresach, jeżeli należności z nich wynikające zostały uregulowane w danym okresie rozliczeniowym.

W przepisach art. 21 ustawy o podatku od towarów i usług brak jest uregulowania, które ograniczałoby limit zwrotu za dany miesiąc jedynie do tych kwot podatku naliczonego, które pochodzą z danego okresu rozliczeniowego i jednocześnie nie zostały wykorzystane do ustalenia limitu za miesiące poprzednie.

Kwota zwrotu różnicy podatku nie może być zatem wyższa od kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur zapłaconych w danym miesiącu, niezależnie od tego kiedy podatnik te faktury otrzymał i w jakiej deklaracji je rozliczył (nie muszą to być faktury ujęte w bieżącym rozliczeniu).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika