Czy spółka wnosząca wkład niepieniężny (aport) do spółki prawa handlowego jest zobowiązana wykazać (...)

Czy spółka wnosząca wkład niepieniężny (aport) do spółki prawa handlowego jest zobowiązana wykazać podatek należny od wartości materiałów zużytych do produkcji wyrobów wnoszonych aportem?

Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze w oparciu o przepis art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z Państwa zapytaniem: pismo z dnia 05.06.2003 r. (data wpływu 06.06.2003 r.) oraz uzupełnieniem pisma z dnia 12.06.2003 r. - dot. pkt 2 - czy spółka wnosząca wkład niepieniężny (aport) do spółki prawa handlowego jest zobowiązana wykazać podatek należny od wartości materiałów zużytych do produkcji wyrobów wnoszonych aportem, informuje, jak niżej:

Art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) stanowi, iż podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną.
Zgodnie z przepisem § 67 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) zwalnia się od podatku od towarów i usług wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego.

Porady prawne

Z pisma Państwa wynika, iż Spółka zamierza wnieść wkład niepieniężny (aport) do spółki prawa handlowego. Aport będzie obejmował środki trwałe, produkcję w toku, półfabrykaty, wyroby gotowe, inne środki obrotowe.
Jak wynika z treści w/w § 67 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia aport ten będzie zwolniony od podatku od towarów i usług.
Podatnik wnoszący aport nie jest zobligowany do naliczenia podatku należnego od wartości np. materiałów zużytych do produkcji wyrobów wnoszonych aportem.

Mając na uwadze przepis art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym jest natomiast zobowiązany do dokonania korekty podatku naliczonego, który został odliczony przy nabyciu towarów, jeżeli podatek ten nie jest związany ze sprzedażą opodatkowaną. Korekty podatku naliczonego należy dokonać w takiej wysokości, w jakiej dokonano odliczenia przy nabyciu towarów.
Jeżeli natomiast przedmiotem aportu są środki trwałe, które wcześniej związane były ze sprzedażą opodatkowaną, to w chwili wniesienia aportu w postaci tych środków nie ma obowiązku dokonywania korekty podatku naliczonego, który był odliczony w momencie zakupu tych środków.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika