Zapytanie dotyczy zasad opodatkowania umów-zleceń w zakresie świadczenia usług ochrony zdrowia, zawartych (...)

Zapytanie dotyczy zasad opodatkowania umów-zleceń w zakresie świadczenia usług ochrony zdrowia, zawartych z pracodawcą oraz z innymi podmiotami.

Zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się między innymi czynności wykonywanych przez osobę fizyczną na podstawie umowy (...) zlecenia, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.

Ponadto, na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy zwalnia się od podatku od towarów i usług, usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy.

Porady prawne

W poz. 9 tego załącznika wymieniono usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej PKWiU 85 (ex) z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2)

Zwolnieniem przedmiotowym objęte są zatem:

-usługi świadczone przez szpitale,

-usługi medyczne świadczone przez przychodnie i praktyki lekarskie,

-usługi stomatologiczne,

-usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego pozostałe, w tym usługi świadczone przez fizykoterapeutów i inne osoby zajmujące się usługami paramedycznymi (łącznie z usługami homeopatycznymi i podobnymi).

W związku z powyższym świadczone usługi medyczne w ramach praktyki lekarskiej korzystają ze zwolnienia przedmiotowego od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1, w związku z załącznikiem Nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług.

Bez znaczenia jest fakt uznania usług przedmiotowo zwolnionych za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 tej ustawy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika