Spółka zadaje pytanie, czy otrzymanie bonów promocyjnych rodzi u niej obowiązek podatkowy.

Spółka zadaje pytanie, czy otrzymanie bonów promocyjnych rodzi u niej obowiązek podatkowy.

Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oleśnie z dnia 7 czerwca 2006r., Nr PP/443 5/06/JKA, którym udzielono interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku od towarów i usług.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 14 marca 2006r. Spółka zwróciła się do organu podatkowego I instancji o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Spółka prowadzi działalność handlową w zakresie sprzedaży art. spożywczych i przemysłowych. Większość zakupów związanych z prowadzoną działalnością dokonuje Jednostka w Firmie 'X'. Firma ta prowadzi akcję promocyjną pt. 'Wynagradzamy zakupy w 'X', w ramach której sprzedawca wydaje bony towarowe o określonej wartości nabywczej tym kontrahentom, którzy osiągnęli określony procentowo wzrost wartości zakupów w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, lub dokonali zakupów w danym miesiącu w 'X' na poziomie ustalonego uprzednio minimum. Spółka zadaje więc pytanie, czy otrzymanie takich bonów rodzi u niej obowiązek podatkowy. W jej opinii otrzymanie takiego bonu, będącego jedynie 'środkiem płatniczym', za który w przyszłości nabyć można towary, nie rodzi po stronie Jednostki obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.

Porady prawne

W dniu 7 czerwca 2006r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnie wydał postanowienie nr PP/443-5/06/JKA, w którym uznał stanowisko Jednostki w przedmiotowej sprawie za nieprawidłowe.
Zdaniem organu I instancji otrzymane przez Spółkę bony towarowe, są premią za świadczone usługi, tj. za dokonywanie zakupów na określonym poziomie. Winny być zatem opodatkowane stawką podatku 22%, przy czym Spółka zobowiązana jest do wystawienia na rzecz 'X' faktury z tyt. otrzymania takiego bonu.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego i prawnego, Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art.5 ust.l ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 ,poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają :

? odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju

? eksport towarów

? import towarów

? wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju

? wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przy czym czynności określone w ust. 1 - zgodnie z art. 5 ust.2 w/w ustawy- podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa.
Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt.ó w/w ustawy o podatku VAT zgodnie z którym są to rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Bon towarowy to dowód uprawniający do otrzymania w oznaczonym terminie pewnych towarów, sum pieniędzy lub korzystania z usług. Bon towarowy nie jest więc towarem lecz jedynie dokumentem uprawniającym do zakupu towarów. Zastępuje on zatem środki pieniężne, za które zwyczajowo nabywa się towary w firmie będącej wystawcą tego bonu.
Nie można także zgodzić się z opinią organu podatkowego I instancji, iż bon towarowy winien być traktowany jak premia pieniężna. Samo bowiem otrzymanie bonu nie powoduje, iż po stronie Spółki następuje jakiekolwiek przysporzenie. W chwili dokonywania zakupów w określonej wysokości, gwarantującej otrzymanie bonu, Jednostka zobowiązana jest zapłacić całą kwotę za kupowany towar. Natomiast bon towarowy może być przez Spółkę wykorzystany w przyszłości.
Wobec faktu, że bon towarowy stanowi rodzaj środka płatniczego upoważniającego do odbioru świadczenia (towaru), oraz nie jest premią za świadczone przez Spółkę usługi, uznać należy iż Spółka nie powinna rozpoznawać obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu otrzymania takiego bonu.

Wobec powyższego postanowiono orzec jak w sentencji.

Od niniejszej decyzji służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika