Czy zgodnie z art. 29 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, podstawą (...)

Czy zgodnie z art. 29 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania w przypadku przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntu we własność i następnie zbycia tej własności, jest wartość prawa użytkowania wieczystego pomniejszona o udzieloną bonifikatę?

Ze złożonego wniosku wynika, że na podstawie uchwały Rady Miejskiej Prezydent Miasta ma prawo do udzielenia Spółdzielni Mieszkaniowej bonifikaty przy ?przekształceniu? wieczystego użytkowania gruntów we własność. Kosztami uzyskania prawa własności zostaną następnie obciążenia członkowie spółdzielni.
Aby prawidłowo odpowiedzieć na zadane pytanie należy wyjaśnić, iż zmiana formy prawnej gruntu nazywana potocznie ?przekształceniem prawa wieczystego użytkowania gruntu we własność? może przybrać dwie postaci:

    a) wygaśnięcie prawa użytkowania wieczystego a następnie odpłatne przeniesienie własności gruntu,
    b) przekształcenie w trybie szczególnych przepisów np. Ustawy z dnia 04.09.1997 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności (Dz. U. z 2001 r. Nr 120, poz. 1299).

W zależności od tego z jakim ?przekształceniem? mamy do czynienia różne są jego konsekwencje podatkowe.
W przypadku określonym w pkt a) mamy do czynienia z dostawą towaru w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).
Zgodnie z tym przepisem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Towarem są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6 ustawy). Zgodnie z art. 7 ust. 1 przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
W świetle powołanego art. 7 odpłatne przeniesienie prawa własności gruntu stanowi dostawę towaru opodatkowaną stawką 22% (z wyjątkiem terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę ? art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy). W takiej sytuacji mamy bowiem do czynienia z wygaśnięciem prawa wieczystego użytkowania i dostawą gruntu jako odrębną czynnością cywilnoprawną.
Podstawą opodatkowania będzie w tym przypadku obrót, ustalony zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy tj. kwota należna z tytułu sprzedaży, która obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Przy ustalaniu obrotu możliwe jest jego zmniejszenie o prawnie dopuszczalne i obowiązkowe rabaty (bonifikaty, opusty), zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy.
Jeżeli natomiast Spółdzielnia Mieszkaniowa podlegałaby ?uwłaszczeniu? na mocy Ustawy z 04.09.1997 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności lub aktu prawnego o podobnej regulacji szczególnej to wówczas takie przekształcenie nie podlegałoby opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika