Podatnik składa zapytanie, który ze sposobów traktowania świadczonych przez Dostawcę usług szkoleniowych (...)

Podatnik składa zapytanie, który ze sposobów traktowania świadczonych przez Dostawcę usług szkoleniowych jest prawidłowy:
- jako usługi podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki właściwej dla sprzedawanego sprzętu czy jako usługi doradczej
- jako usługi edukacji, zwolnionej od podatku od towarów i usług.
Zdaniem podatnika prawidłowe jest zastosowanie do przedmiotowych usług stawki 22% jako właściwej dla sprzedawanego produktu.

Z treści pisma wynika, że podatnik podpisał umowę z kontrahentem na sprzedaż, instalację i uruchomienie sprzętu telekomunikacyjnego. Zgodnie z zapisami umowy, dostawca zobowiązuje się w ramach umowy zapewnić specjalistyczny instruktaż pracownikom związany z dostarczonym sprzętem, przy czym przeprowadzenie przedmiotowego instruktażu stanowi warunek udzielenia przez Dostawcę gwarancji na dostarczony sprzęt. Umowa stanowi, iż podatnik zobowiązany jest zapłacić Dostawcy cenę łączną za dostawę sprzętu i wykonanie usług. Ceny poszczególnych elementów sprzętu i usług (w tym instruktaż) zostały określone w załączniku do umowy. Umowa przewiduje również odrębne fakturowanie usług instruktażowych. W marcu 2003 r. podatnik otrzymał od dostawcy fakturę VAT Nr 90030589 dokumentującą przeprowadzenie szkolenia dotyczącego dostarczonego sprzętu, w której usługa ta zakwalifikowana została przez Dostawcę jako usługa w zakresie edukacji, zwolniona od podatku od towarów i usług. W styczniu 2004 r. Dostawca wystawił fakturę korygującą do ww. faktury z tytułu zmiany stawki podatku VAT na 22% jako stawki właściwej dla sprzedawanego sprzętu.
Instalacja, uruchomienie i udzielenie instruktażu w zakresie obsługi sprzedawanych urządzeń jest elementem całości transakcji w ramach umowy na sprzedaż sprzętu telekomunikacyjnego, co wynika w szczególności z faktu, iż przeprowadzenie profesjonalnego instruktażu jest niezbędnym warunkiem udzielenia przez Dostawcę gwarancji. Przy realizacji powyższej umowy, której przedmiotem jest dostawa towaru, brak jest podstaw do odrębnego traktowania z punktu widzenia opodatkowania podatkiem od towarów i usług każdej czynności (usługi) służącej bezpośrednio realizacji umowy, a zatem należy je opodatkować według stawki właściwej dla urządzenia będącego przedmiotem sprzedaży.
Wobec powyższego Dostawca słusznie postąpił wystawiając fakturę korygującą z tytułu zmiany stawki podatku od towarów i usług na 22% jako stawki właściwej dla sprzedawanego sprzętu.W związku z powyższym podatnik ma prawo do uznania faktury korygującej wystawionej przez Dostawcę i podwyższenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym fakturę otrzymał zgodnie z zasadami określonymi w § 42 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika