Czy w świetle art. 81 a § 11 pkt 3 Ordynacji podatkowej Spółka obowiązana była do dokonania korekty (...)

Czy w świetle art. 81 a § 11 pkt 3 Ordynacji podatkowej Spółka obowiązana była do dokonania korekty podatku VAT?

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w odpowiedzi na zapytanie z dnia 9.04.2004 r. (data wpływu: 13.04.2004 r.) w sprawie interpretacji przepisów w zakresie podatku od towarów i usług, kierując się dyspozycją, art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia co następuje:

Przedmiotem zapytania Podatnika jest ustalenie, czy spółka jest obowiązana do złożenia deklaracji korygujących w związku ze zmianą kwalifikacji produktu przez Urząd Statystyczny w Łodzi. Stan faktyczny przedstawia się następująco:
? spółka zwróciła się do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w Urzędzie Statystycznym w Łodzi z wnioskiem o określenie symbolu PKWiU dla produktu chemicznego (...). Urząd Statystyczny pismem z dnia 16.05.2003 r. zakwalifikował produkt do grupy PKWiU 15.71.10-00.99 jako produkty używane do karmienia zwierząt pozostałe, gdzie indziej niewymienione. Podatnik, kierując się powyższą opinią stosował 0% stawkę podatkową na podstawie § 59, pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.)
? następnie Urząd Statystyczny zweryfikował swoją poprzednią interpretację i produkt (...) zakwalifikował do grupy PKWiU 24.20.14-90.00 ?preparaty odkażające pozostałe' - na podstawie opinii z dnia 13.10.2003 r.
Pierwsza kwalifikacja do grupy PKWiU dawała spółce prawo do stosowania stawki VAT 0%, zmiana kwalifikacji spowodowała brak podstawy do stosowania stawki obniżonej. Obniżoną stawkę Spółka stosowała od miesiąca maja do października 2003 r.
Spółka w świetle opisanego wyżej stanu faktycznego złożyła deklaracje korygujące za okres od maja do października 2003 r., w których zwiększyła kwoty podatku należnego. Jednak po analizie orzecznictwa sądowego podatnik uznał, że nie powinien ponosić skutków niewłaściwej kwalifikacji produktu nadanego przez Urząd Statystyczny.

Porady prawne

Tut. Urząd po analizie przedmiotowej sprawy potwierdza przedstawione w piśmie stanowisko. Organem właściwym, kompetentnym do nadania odpowiedniego symbolu PKWiU sprzedawanym wyrobom jest organ statystyczny. Podatnik w okresie od maja do października 2003 r. będąc związanym z w/w opinią stosował obniżoną stawkę w oparciu o powołane przepisy podatkowe.
W ocenie tut. Urzędu obowiązek zastosowania stawki podatkowej (22%)dotyczyć powinien okresu od którego podatnik został powiadomiony o nowej klasyfikacji wyrobów. W tym stanie faktycznym tut. Urząd ocenia, że korygowanie rozliczeń VAT-7 w zakresie podwyższania kwot podatku za okres V-X 2003 r. do momentu otrzymania odmiennej opinii nie jest wymagalne. Przedstawiając to stanowisko tut. Urząd kierował się też tezami orzecznictw sądowych z tego zakresu, w tym dołączonych do przedmiotowego zapytania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika