Jaką datę należy uznać za faktyczną datę zmiany nazwy firmy: datę wpisu do Krajowego Rejestru (...)

Jaką datę należy uznać za faktyczną datę zmiany nazwy firmy: datę wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, czy datę otrzymania postanowienia w tej sprawie, a w konsekwencji - od kiedy podatnik powinien stosować nową nazwę firmy na fakturach?
Czy istnieje potrzeba skorygowania nazwy firmy na fakturach za pomocą not korygujących?

W odpowiedzi na zapytanie z dnia 14.01.2004 r., uzupełnione pismem z 30.01.2004 r., doręczonym do tutejszego Urzędu Skarbowego w dniu 26.02.2004 r., Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia, co następuje:

Przedmiotem zapytania Wnioskodawcy jest rozstrzygnięcie kwestii, którą datę należy uznać za faktyczną datę zmiany nazwy firmy: datę wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (18.12.2003 r.), czy datę otrzymania postanowienia w tej sprawie.
Podatnik zmiany wprowadził od 05.01.2004 r., podając od tej daty nową nazwę m. in. na fakturach. Wnioskodawca stwierdził także, że postępując jak wyżej, kierował się ustną informacją uzyskaną w tutejszym Urzędzie Skarbowym.
Przedmiotem zapytania jest też kwestia związana z potrzebą skorygowania nazw na fakturach za pomocą not korygujących.

Porady prawne

W celu rozstrzygnięcia powstałej kwestii zasadnym jest powołanie przepisów:
- ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2001r. Nr 17, poz. 209 ze zm.),
- ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296 ze zm.).

Ustawodawca w przepisie art. 7 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym zawarł klauzulę, z której wynika, że do postępowania przed sądami rejestrowymi stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu nieprocesowym, chyba że ustawa stanowi inaczej.
Zacytowany przepis ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym stanowi delegację ustawową do innej ustawy, jaką w tym przypadku jest Kodeks postępowania cywilnego.
W przepisie art. 516 Kodeksu postępowania cywilnego określono, że orzeczenia sądu w postępowaniu nieprocesowym zapadają w formie postanowień, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Natomiast w art. 360 Kodeksu postępowania cywilnego ustawodawca wypowiedział się w ten sposób, iż postanowienie staje się skuteczne w takim zakresie i w taki sposób, jaki wynika z ich treści, z chwilą ogłoszenia, a jeżeli ogłoszenia nie było - z chwilą podpisania sentencji.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że skoro z datą 18.12.2003 r. została podpisana sentencja postanowienia zmieniającego nazwę firmy, to należy przyjąć, że z tą datą stało się ono skuteczne.

W tej sytuacji skuteczność posługiwania się nową nazwą Spółki zależy tylko i wyłącznie od wszelkich informacji, jakie zostały zawarte w postanowieniu otrzymanym przez Spółkę.
Skoro z dniem 18.12.2003 r. nastąpiło zdarzenie powodujące zmianę nazwy firmy zasadne było zastosowanie się do tego faktu, począwszy od tej daty, przy sporządzanych dokumentach, fakturach. Z drugiej strony Podatnik w okresie 18.12.2003 r. - 04.01.2004 r. nie dysponował dokumentem uzsadniającym wprowadzenie ww. zmian.

Wobec wyżej ustalonych faktów w ocenie tutejszego Urzędu zasada, jaką przyjął podatnik, tj. wprowadzenie ww. zmian w nazewnictwie firmy z dniem otrzymania postanowienia KRS nie narusza przepisów podatkowych, w tym w zakresie podatku od towarów i usług odnoszących się do zasad wystawiania faktur. Nie wydaje się zatem konieczne korygowanie otrzymanych faktur notami korygującymi. Faktury, jakie otrzymała Spółka w okresie oczekiwania na ww. postanowienie, stanowią podstawę do obniżenia podatku należnego, jeżeli spełniają warunki wymienione w art. 19-25 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) oraz przepisach wykonawczych do tej ustawy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika