Jaką stawką podatku VAT należy opodatkować usługi dotyczące remontu domu studenckiego?

Jaką stawką podatku VAT należy opodatkować usługi dotyczące remontu domu studenckiego?

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działajac na podstawie art. 14 a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo Spółki z dnia 12.05.2004 r.z zakresu podatku o towarów i usług, odnoszacego się do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) wyjaśnia co następuje:

Przedmiotem zapytania Strony jest rozstrzygnięcie kwestii dotyczącej stawki podatkowej przy świadczeniu usług remontu domu studenckiego wykonanego po 1 maja 2004 r. Dom studencki zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 ze zm.) jest zakwalifikowany w sekcji 1, dziale 11, grupie 113, klasie 1130, jako ?Budynki zbiorowego zamieszkania, w tym domy mieszkalne dla ludzi starszych, studentów, dzieci i innych grup społecznych, np. domy opieki społecznej, hotele robotnicze, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych itp.'
W ocenie Wnioskodawcy usługa remontu w/w obiektu winna być opodatkowana wg stawki 7% - na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Porady prawne

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 a w/w ustawy w okresie od dnia przystapienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. W rozumieniu ust. 2 tego przepisu przez roboty zwiazane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Stosownie do art. 2 pkt 12 ustawy przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się: budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:
- 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne,
- 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
- ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

W świetle powyższych ustaleń stanowisko Wnioskodawcy nie znajduje potwierdzenie w zacytowanych przepisach prawa podatkowego. Z powyższego przepisu wynika, że domy studenckie nie mieszczą się w kategorii obiektów budownictwa mieszkaniowego w rozumieniu definicji ustawowej. W związku z tym remonty tych obiektów nie korzystają z prawa do obniżanej stawki podatkowej. Przedmiotowe roboty winny być opodatkowane według stawki 22% na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika