Spółka zwraca się z pytaniem, czy zwolnienie od podatku od towarów i usług, określone przepisem (...)

Spółka zwraca się z pytaniem, czy zwolnienie od podatku od towarów i usług, określone przepisem § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, jest zwolnieniem obligatoryjnym, powstałym z mocy prawa.

POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu stwierdza, że stanowisko Podatnika - Sp. z o. o. ? przedstawione we wniosku z dnia 05.09.2006 r., który wpłynął do tut. Urzędu w dniu 08.09.2006 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej zwolnienia od podatku od towarów i usług określonego w § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) ? jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 08.09.2006 r. do Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Ze stanu faktycznego opisanego we wniosku wynika, że Spółka w ramach prowadzonej działalności nabywa samochody osobowe i inne pojazdy samochodowe niezbędne do prowadzenia tej działalności. Przy ich nabyciu Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. Samochody i pojazdy samochodowe są następnie przedmiotem dostawy. W chwili dostawy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Stąd też Spółka dokonując ich dostawy (pomimo odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu) stosuje zwolnienie od podatku od towarów i usług wymienione w § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.
Na tle opisanego stanu faktycznego, Spółka zwraca się z pytaniem, czy zwolnienie od podatku od towarów i usług, określone przepisem § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, jest zwolnieniem obligatoryjnym, powstałym z mocy prawa.
Podatnik stoi na stanowisku, że jeżeli Minister Finansów korzystając z upoważnienia ustawowego do wydania rozporządzenia wykonawczego do ustawy, określił w nim katalog zwolnień od podatku oraz szczegółowe warunki stosowania tych zwolnień, to zwolnienie wymienione w § 8 ust. 1 pkt 5 powstało z mocy prawa i ma charakter obligatoryjny. Nie pozostawia podatnikowi możliwości wykonania dostawy towaru używanego w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy jako opodatkowanej lub zwolnionej od podatku.
W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu, przedstawione przez Spółkę stanowisko w sprawie jest prawidłowe.
W myśl art. 82 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), minister właściwy do spraw finansów publicznych może, w drodze rozporządzenia, wprowadzić inne niż określone w art. 43-81 zwolnienia od podatku, a także określić szczegółowe warunki stosowania tych zwolnień(...). Korzystając z powyższej delegacji, Minister Finansów wydał rozporządzenie z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), które w rozdziale 6. reguluje zwolnienia od podatku od towarów i usług oraz szczegółowe warunki stosowania tych zwolnień. Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 5 ww. rozporządzenia, zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.
Analizując powołany wyżej przepis prawa podatkowego, Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, iż sformułowanie ?zwalnia się? wskazuje, iż przedmiotowe zwolnienie ma charakter obligatoryjny, a nie fakultatywny. Oznacza to, iż przedmiotowe zwolnienie dotyczy określonych towarów z mocy samego prawa i nie jest istotny zamiar Podatnika co do ewentualnego opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy tych towarów.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia wniosku.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika