Podatnik wnosi o potwierdzenie prawidłowości dokonanej przez niego interpretacji przepisów podatkowych, (...)

Podatnik wnosi o potwierdzenie prawidłowości dokonanej przez niego interpretacji przepisów podatkowych, tj. o potwierdzenie, iż w oparciu o wskazane przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, Podatnik jest uprawniony do obniżenia swojego podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur, o których mowa w stanie faktycznym tj. z faktury otrzymanej od pierwotnego kupującego, a także z faktury otrzymanej od sprzedawcy.

Ze złożonego wniosku wynika, że wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, która obejmuje w szczególności sprzedaż detaliczną towarów za pośrednictwem sieci placówek handlowych, do których posiada prawa.

W sprawie będącej przedmiotem zapytania pierwotny kupujący zawarł ze sprzedającym umowę przedwstępną zakupu nieruchomości gruntowej zabudowanej samoobsługowym sklepem handlowym. Następnie Podatnik w drodze umowy cesji, przejął od pierwotnego kupującego ogół praw i obowiązków wynikających z zawartej przez ten podmiot umowy przedwstępnej zakupu tej nieruchomości. Czynność ta była dopuszczalna na gruncie przepisów prawa cywilnego, jako że wspominania umowa przedwstępna stanowi, że właściciel nieruchomości (sprzedający) wyraził zgodę na przeniesienie całości albo części praw i obowiązków pierwotnego kupującego wynikających z umowy na wskazaną przez pierwotnego kupującego osobę trzecią.

Porady prawne

Wnioskodawca wstąpił w prawa i obowiązki pierwotnego kupującego z zamiarem definitywnego nabycia nieruchomości, która ma następnie zostać przeznaczona przez Podatnika na cele działalności gospodarczej (sprzedaż detaliczna towarów handlowych). Tym samym, przedmiotowa czynność jest bezpośrednio związana z dokonywaną przez wnioskodawcę sprzedażą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

Przed cesją uprawnień na wnioskodawcę, pierwotny kupujący wypłacił sprzedającemu zaliczki na poczet przyszłej sprzedaży nieruchomości:

  1. pierwsze zaliczki (bądź kilka zaliczek, ale o łącznej wartości mniejszej niż 50% ceny sprzedaży) została wpłacona przed 1 maja 2004 r.. W oparciu o obowiązujące w tamtym okresie przepisy, czynność ta pozostawała bez wpływu na rozliczenia z tytułu podatku od towarów i usług zarówno sprzedającego, jak i pierwotnego kupującego. W szczególności po stronie sprzedającego nie powstał z tego tytułu obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług ani obowiązek wystawienia faktury VAT,
  2. druga zaliczka (a także ewentualne kolejne zaliczki) została wpłacona przez pierwotnego kupującego po 1 maja 2004 r., ale przed cesją umowy na Podatnika. Z tytułu otrzymania tej zaliczki, w oparciu o art. 106 ust. 3 w zw. z art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, sprzedający wystawił pierwotnemu kupującemu fakturę VAT z kwotą podatku obliczoną według stawki 22%.

Umowa cesji, na podstawie której wnioskodawca wstąpił w prawa i obowiązki wynikające z umowy przewidywała, że łączna kwota wynagrodzenia należnego z tego tytułu pierwotnemu kupującemu obejmować będzie wartość odstępnego oraz wartość opisanych wyżej zaliczek, które zostały wypłacone sprzedawcy. W oparciu o obowiązującą już w tamtym okresie ustawę o podatku od towarów i usług, sprzedaż praw za wynagrodzeniem podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22%, jako odpłatne świadczenie usług.

W związku z powyższym, z tytułu wykonania umowy cesji pierwotny kupujący wystawił Podatnikowi fakturę VAT. Kwota wykazanego na tej fakturze podatku VAT została skalkulowana w oparciu o całość należnego wynagrodzenia (tj. od wartości odstępnego, powiększonego o wartość odpowiadającą zaliczkom, wypłaconym sprzedawcy przez pierwotnego kupującego). Suma wynikająca z przedmiotowego dokumentu została przez wnioskodawcę zapłacona, a podatek VAT został odliczony (taki sposób opodatkowania tej transakcji został potwierdzony przez Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego w piśmie z dnia 7 grudnia 2004 r. Nr PPII/43/1342/428/04).

Z tytułu definitywnego zbycia nieruchomości na rzecz Podatnika, sprzedawca wystawi wnioskodawcy fakturę VAT. Przedmiotowa faktura wystawiona zostanie na całkowitą wartość zbywanej nieruchomości, w oparciu o którą sprzedawca naliczy kwotę podatku od towarów i usług według 22% stawki podatku. Niemniej jednak, faktura uwzględniać będzie także kwoty zapłaconych zaliczek, które sprzedawca otrzymał wcześniej na poczet swojej dostawy (od pierwotnego kupującego), z tym, że:

  1. całkowita wartość zaliczek (otrzymanych przez 1 maja 204 r.), które nie podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w momencie ich otrzymania przez sprzedawcę, obniży wyłącznie kwotę do zapłaty wykazaną na fakturze. Nie zmniejszy ona natomiast zarówno podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług, jak i samej kwoty podatku VAT wykazanego na fakturze przez sprzedawcę,
  2. wartość pozostały zaliczek (otrzymanych po 1 maja 2004 r.) pomniejszy odpowiednio podstawę opodatkowania sprzedaży oraz wartość podatku VAT, tj. podstawa opodatkowania zostanie zmniejszona o wartość netto zaliczki, natomiast wartość podatku wykazane na fakturze zostanie zmniejszona o kwotę podatku wyliczoną metodą ?w stu? od całkowitej wartości tych zaliczek.

Podatnik wypłaci sprzedawcy sumą wynikają z wystawionej przez niego faktury w terminie wskazanym w umowie.

Zdaniem wnioskodawcy ma on prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą wartość podatku naliczonego wynikającego zarówno z faktury otrzymanej od pierwotnego kupującego, jak i z faktury otrzymanej od sprzedawcy, gdyż zgodnie z generalną zasadą wynikającą z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatek naliczony wynikający z otrzymanych przez podatnika faktur podlega odliczeniu w zakresie, w jakim zakupione towary wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych, a Podatnik pragnie przeznaczyć zakupioną nieruchomość na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wnioskodawca wskazał, iż prawo to mogłoby być skutecznie podważone tylko poprzez wyraźny przepis ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowiłyby wprost o braku możliwości jego odliczenia w sytuacji opisanej przez Podatnika w stanie faktycznym. Przy czym ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera przepisów, które w tej sytuacji pozbawiałyby wnioskodawcę prawo do odliczenia podatku naliczonego.

W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu przedstawione przez Podatnika stanowisko w sprawie jest prawidłowe.

Oceniając stanowisko Podatnika tutejszy organ podatkowy wskazuje, iż zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Natomiast zgodnie z ustępem 2 pkt 1 lit. a tego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Z brzmienia powyższego przepisu wynika, iż podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z otrzymanych faktur stwierdzających nabycie towarów i usług, w zakresie w jakim służą one do wykonywania czynności opodatkowanych.

W systemie rozliczeń podatku od towarów i usług faktura spełnia przede wszystkim rolę jednego z dowodów w zakresie potwierdzenia faktu wykonania transakcji, w związku z którą ma nastąpić odliczenie podatku. Podatnik otrzymując fakturę potwierdza tym samym zaistnienie transakcji skutkującej wystawieniem przedmiotowego dokumentu, nabywając jednocześnie po spełnieniu warunków wskazanych w ustawie o podatku od towarów i usług (związku sprzedaży opodatkowanej z nabytymi towarami lub usługami) prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z przedmiotowej faktury.

Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony podlega jednak pewnym ograniczeniom. Realizacja tego prawa została ograniczona ustawowo przede wszystkim poprzez zapis art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług. W przepisie tym wymienione zostały przypadki, w których nie stosuje się obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego, a także przypadki, gdy określone faktury nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego.

Ze złożonego wniosku wynika, iż zarówno zakup udokumentowany fakturą wystawioną przez pierwotnego kupującego jak i zakup udokumentowany fakturą wystawioną przez sprzedawcę będzie bezpośrednio związany z dokonywaną przez Podatnika sprzedażą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Podatnik wskazał, iż prowadzi działalność gospodarczą, która w szczególności obejmuje sprzedaż detaliczną towarów za pośrednictwem sieci placówek handlowych, która to sprzedaż jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Jak wynika ze złożonego wniosku, przedmiotem pierwszego zakupu było przejęcie w drodze cesji ogółu praw i obowiązków wynikających z zawartej przez pierwotnego kupującego przedwstępnej umowy zakupu nieruchomości. Przedmiotem zakupu była zatem usługa polegająca na zezwoleniu na wstąpienie Podatnika w prawa i obowiązki wynikające z przedwstępnej umowy. Faktura wystawiona została przez pierwotnego kupującego na rzecz Podatnika, na fakturze naliczony został podatek od towarów i usług według stawki 22%.

Z kolei przedmiotem kolejnego zakupu będzie nabycie prawa własności tej nieruchomości. Faktura wystawiona zostanie przez sprzedawcę (dotychczasowego właściciela nieruchomości) na rzecz Podatnika i obejmować będzie całkowitą wartość zbywanej nieruchomości, opodatkowaną według stawki 22%. Przy czym faktura dokumentująca przedmiotową transakcję będzie uwzględniała kwoty zapłaconych zaliczek, które dotychczasowy właściciel otrzymał od pierwotnego kupującego (kwoty otrzymanych zaliczek będą pomniejszały odpowiednio podstawę opodatkowania, wartość podatku VAT oraz kwotę do zapłaty).

Nie ulega zatem wątpliwości, iż faktury te dokumentują dwie różne czynności, mimo iż związane są z nabyciem jednej nieruchomości.

Tym samym, biorąc zatem pod uwagę cytowane wyżej przepisy, a także oświadczenie Podatnika, iż zakup ten będzie związany z dokonywaną przez Podatnika sprzedażą opodatkowaną, należy wskazać, iż spełniony został warunek wynikający z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, uprawniający Podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z przedmiotowych faktur. Jednocześnie nie wystąpiła żadna z przesłanek wymienionych w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług, uniemożliwiająca realizację przedmiotowego prawa.

Podsumowując należy wskazać, iż w oparciu o generalną zasadę wyrażoną w przepisie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z przedmiotowy faktur na zasadach ogólnych określonych przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, a zatem należy mieć również na uwadze treść art. 90 i 91 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika